Klienci Link4 mogą spać spokojnie i nie martwić się o zmiany w ofercie. PZU nie planuje przenosić ich do swojego portfela ubezpieczeń.

PZU, nowy właściciel Link4, nie zamierza likwidować marki. – Natomiast zmieni się pewnie logo, które ma odniesienia do poprzedniego właściciela – mówi prezes PZU Andrzej Klesyk.

Władzom PZU nie opłaca się zmieniać nazwy przejętego ubezpieczyciela choćby dlatego, że markę Link4 rozpoznaje więcej klientów, niż Avivę czy Axę. Tzw. spontaniczna świadomość marki porównywalna jest z Wartą. Kojarzona jest też z tanimi polisami, czego nie można powiedzieć o PZU.

- Ta firma idealnie wpasowuje się w nasze plany strategiczne – tłumaczy prezes Klesyk. – My jesteśmy numerem jeden w kanale tradycyjnym, czyli sprzedaży przez agentów. Z kolei przez internet nie sprzedajemy wielu polis i nawet to stwierdzenie jest na wyrost. Po prostu tam nie sprzedajemy.

Oznacza to, że Grupa PZU będzie konstruować dwie różne oferty – inną dla klientów PZU, inną dla klientów Link4.

Nie będzie również wojny o klienta w multiagencjach. – My się bardzo dobrze uzupełniamy – zapewnia członek zarządu PZU Barbara Smalska. – PZU współpracuje głównie z małymi agencjami, natomiast Link4 z dużymi, sieciowymi multiagencjami.

Duże szanse na przyszłość widzi też Roger Hodgkiss, prezes Link4: - Dla Link4to bardzo dobra wiadomość - zapewnia. - PZU to największa i najstarsza firma ubezpieczeniowa w Polsce, z bardzo dobrym wizerunkiem, osiągająca znakomite wyniki finansowe. To olbrzymia szansa na dynamiczny rozwój Link4 oraz wszystkich związanych z firmą partnerów.

>>> Zobacz notowania PZU

Link4 działa na polskim rynku od stycznia 2003 roku. Jest pierwszą firmą ubezpieczeniową, oferującą polskim kierowcom ubezpieczenia komunikacyjne typu direct, czyli ubezpieczenia przez telefon lub Internet. W zeszłym roku Link4 sprzedał polisy za 372,6 mln zł, co oznacza, że jego udział w rynku ubezpieczeń osobowych i majątkowych wynosi 1,4 proc. Z kolei PZU, z polisami sprzedanymi za ponad 8 mld zł, jest głównym graczem na tym rynku – zajmuje go 30,8 proc.

Transakcję muszą zatwierdzić jeszcze: Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (UOKiK). PZU przewiduje, że zrobią to do końca roku. Pod wieloma markami na rynku polskim występują też inni ubezpieczyciele, jak np. Talanx (właściciel Warty, HDI oraz TU Europa), czy Vienna Insurance Group (Compensa, Benefia i Interrisk).

Grupa PZU podpisała z Royal & Sun Alliance Insurance plc umowy zakupu trzech ubezpieczycieli działających w krajach bałtyckich za łączną kwotę 258 mln euro. Czytaj więcej