Wskazywaliśmy też, iż dla GPW ważne jest wykorzystanie tej szansy. Po kilku dniach mocnych wzrostów, zagraniczne rynki cofają się i momentalnie daje się to odczuć w Warszawie.

Szał zakupów, który rozpoczął się jeszcze przed decyzją EBC, wyprowadził amerykańskie indeksy, a także niemiecki DAX, na nowe historyczne szczyty. Obniżenie korytarza dla stóp procentowych i jednoczesny zastrzyk płynności sprawiły, iż rynkowe stopy procentowe w Europie mocno się obniżyły. W efekcie inwestorzy szukający stóp zwrotu zmieniali alokację środków na bardziej agresywną. alokacji środków. W konsekwencji pomimo fundamentalnie wysokich wycen indeksy dalej rosły i w zasadzie trudno było szukać pretekstu do większej korekty. Od wczoraj rynki jednak nieco tracą, co na razie wygląda jedynie na realizację zysków pod ciężarem dotychczasowych wzrostów.

Dla GPW ma to jednak spore znaczenie. Ceny akcji w Warszawie również rosły i widać było wzrost zainteresowania inwestorów akcjami na rynkach wschodzących. Tym niemniej wzrosty były znacznie mniej zdecydowane i przeplatane słabszymi sesjami. Zwracaliśmy uwagę na fakt, iż ważne będzie, czy obronione zostanie wsparcie na kontrakcie na WIG20 na poziomie 2465-70 pkt., które wcześniej było przez dłuższy czas skutecznym oporem. Taka obrona zachęciłaby kupujących i mogłaby wygenerować nowy impuls wzrostowy. Tak się jednak nie stało, dziś notowania kontraktów cofnęły się poniżej tej bariery, co pogorszyło perspektywy dla GPW.

Oczywiście kluczowe dla GPW pozostają rynki zachodnie i na ten moment liczy się pytanie o długość (w czasie i skali) realizacji zysków. Pod tym względem spore znaczenie może mieć posiedzenie Fed, którego decyzję poznamy w przyszłą środę. Jeśli po serii bardzo dobrych danych Komitet Otwartego Rynku zaostrzy ton, może to być dobrą okazją do silniejszego cofnięcia, a to byłaby bardzo zła wiadomość dla GPW. Czwartkowa sesja kończy się spadkiem o 0,45% dla WIG20 i podobnej skali dla innych indeksów.