Podczas debaty Brussels Forum organizowanej przez German Marshall Fund przyznał on, że Europa okazała się nieskuteczna na przykład w zakresie wspierania młodzieży w państwach Afryki Północnej. Brak perspektyw na przyszłość dla młodych ludzi uważany jest za jeden z powodów, dla których zasilają oni grupy terrorystyczne.

"Zgodziłbym się z tym, że najprawdopodobniej nie sprostaliśmy wyzwaniom związanym z Arabską Wiosną. Powinniśmy byli robić dużo więcej i dużo szybciej" - powiedział de Kerchove. Jego zdaniem Unia Europejska powinna zapewnić młodych ludziom z krajów arabskich więcej możliwości studiowana w Europie. "Dziś widzimy na przykład młodych, bardzo obiecujących intelektualistów w świecie arabskim, którzy jadą na studia islamskie do Kuala Lumpur, bo tam dostają stypendium podczas , gdy woleliby studiować medycynę albo inżynierię. Na pewno powinniśmy być bardziej otwarci w zakresie dostępu do uniwersytetów i wolnego przepływu studentów" - dodał unijny koordynator.

Wyraził on jednocześnie przekonanie, że w najbliższym czasie Unia wykaże się większym zaangażowaniem w tym zakresie. Na ostatnim szczycie w Brukseli przywódcy państw członkowskich zadeklarowali m.in. gotowość do pomocy Tunezji - dotkniętej w tym tygodniu atakiem terrorystycznym - zarówno w zakresie walki z terroryzmem jak i pomocy gospodarczej i rozwojowej.

>>> Czytaj też: Unia Europejska pomoże Tunezji w walce z terroryzmem