Pomysł ceny minimalnej został wpisany również do projektu Narodowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Chodzi o to, by 10 gramów czystego alkoholu kosztowało ok. 2 zł. W efekcie cena butelki najtańszego piwa wynosiłaby ok. 4 zł. Butelki najtańszej wódki 40 proc.32 zł. Dziś najtańsze piwo kosztuje poniżej dwóch złotych, flaszka wódki to wydatek poniżej 20 zł.

>>> Czytaj też: Polak pije, bo gmina pozwala. Rośnie liczba zezwoleń na sprzedaż alkoholu

– Polityka cenowa to jeden z najbardziej skutecznych elementów walki z alkoholizmem – mówi DGP wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. Jak tłumaczy, w Polsce ok. 60 proc. konsumpcji alkoholu stanowi piwo. – To pokusa dla młodych osób. Ścieżka do szybkiego upicia się. Nie ma kultury picia piwa dobrej jakości – komentuje Winnicki. Zdaniem wiceministra minimalna cena alkoholu byłaby również sposobem na wsparcie polskich producentów. Winnicki popiera również całkowity zakaz reklamy, w tym – obecnie dozwolonej – reklamy piwa.

Obecnie cena minimalna na alkohol funkcjonuje w Szkocji i fińskiej Karelii.

>>> Czytaj też: Cios dla rosyjskich urzędników. Embargo na importowane alkohole zmieni bankiety

Prace nad unijnym programem antyalkoholowym pilotuje przewodząca pracom UE Łotwa. Niezależnie od tego w Polsce przygotowywany jest Narodowy Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który miałby obowiązywać od 2016 r. W debacie unijnej nasz rząd jest w gronie antyalkoholowych jastrzębi. 

Planami zaniepokojona jest branża, szczególnie w zakresie podwyżki akcyzy. – Taka decyzja prowadzi do zaburzeń na rynku. Nie jest to najskuteczniejszy instrument ograniczenia nieodpowiedzialnej konsumpcji alkoholu – uważa Leszek Wiwała, prezes Związku Pracodawców Polskiego Przemysłu Spirytusowego. Podaje przykłady państw, które mają najwyższe stawki akcyzy na alkohol w UE. W tej lidze są Szwecja, Finlandia, Wielka Brytania i Irlandia. Jednocześnie wymienione państwa wykazują wysoki odsetek osób nadużywających alkoholu.Więcej na ten temat w gazecieprawnej.pl.