bezrobocie, praca, rekrutacja

Bezrobocie

źródło: ShutterStock

"Maj to kolejny miesiąc spadku bezrobocia. W urzędach pracy zarejestrowanych było 282,4 tys. osób mniej niż przed rokiem. Wszystko wskazuje na to, że w okresie wakacyjnym bezrobocie spadnie do wartości jednocyfrowej" - skomentował minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, cytowany w komunikacie.

W maju liczba osób bezrobotnych zmniejszyła się o 77,9 tys. w porównaniu z kwietniem br. Bezrobocie spadło we wszystkich województwach. Największy spadek odnotowano w woj. pomorskim  (5,8%), zachodniopomorskim (5,6%) oraz podkarpackim (5,4%).

"Spadek bezrobocia to tendencja stała i to we wszystkich regionach Polski. Walkę z bezrobociem toczymy wielotorowo i przynosi to widoczne efekty. Sytuacja polskich rodzin z miesiąca na miesiąc poprawia się" - powiedział również minister. 

>>> Czytaj też: 30-godzinny tydzień pracy? Nadchodzi era freelancerów

Resort podkreśla, że firmy coraz chętniej zatrudniają nowych pracowników. W maju pracodawcy zgłosili do urzędów 120,9 tys. miejsc pracy i aktywizacji zawodowej. To o 9,7 tys. więcej niż przed miesiącem. Najwięcej miejsc pracy zgłoszono na Mazowszu (13,4 tys.), na Śląsku (13,7 tys.) oraz w Wielkopolsce (11,7 tys.).

Spadek bezrobocia rejestrowanego odnotowano we wszystkich województwach. Najsilniejszy w warmińsko-mazurskim oraz zachodniopomorskim - o 0,7 pkt proc.

"Bardzo optymistyczne sygnały płyną z tych województw, w których stopa bezrobocia jest największa. Chociaż borykają się one z dużą liczbą poszukujących pracy to jednak spadek bezrobocia jest tu największy" – podsumował minister.

W pięciu województwach - dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim, śląskim i wielkopolskim - bezrobocie spadło do wartości jednocyfrowej.

Dane dotyczące bezrobocia za kwiecień Główny Urząd Statystyczny poda w trzeciej dekadzie czerwca br.