Także zdecydowane, choć mocno niestandardowe posunięcia chińskich władz, mające doprowadzić do uspokojenia sytuacji na giełdzie w Szanghaju, wpłynęły na poprawę nastrojów na prawie wszystkich rynkach, z surowcowym włącznie.

Piątkowy poranek przynosi kontynuację dynamicznych wzrostów w Chinach, ale nie przenoszą się one już tak wyraźnie jak dzień wcześniej na zwyżkę w Japonii, czy notowania miedzi. Traci zarówno Nikkei, jak i kontrakty na miedź.

Widać natomiast bardzo silną pozytywną reakcję na opublikowane w nocy szczegóły greckich propozycji, które z jednej strony zawierają zgodę na większość wcześniejszych warunków stawianych przez wierzycieli, z drugiej zaś kładą na stół trudne kwestie restrukturyzacji długu oraz dodatkowych 53,5 mld euro na spłatę zobowiązań, przypadających na najbliższe trzy lata.

Ruch w górę kontynuuje kurs euro, przekraczając poziom 1,11 dolara, indeksy w Paryżu i Frankfurcie zwyżkują po ponad 2 proc., tanieją obligacje niemieckie, a w górę idą ceny hiszpańskich, włoskich i portugalskich, co można interpretować jako spadek awersji do ryzyka. Trzeba mieć jednak na względzie ewentualny powrót pod koniec dnia obaw przed mającymi nastąpić w niedzielę rozstrzygnięciami, a w pamięci czwartkową informację o obniżeniu przez MFW prognoz dla globalnej gospodarki.