Rada Ministrów przyjęła dziś nowelizację ustawy budżetowej na 2015 r. oraz projektu budżetu na 2016 r., poinformowała premier Beata Szydło. Szczegóły dotyczące zmian zostaną zaprezentowane w środę na konferencji prasowej ministra finansów Pawła Szałamachy.

"Przyjęliśmy nowelizację dotycząca budżetu 2015 r., ale szczegóły dotyczące zmian przedstawi minister finansów podczas jutrzejszej konferencji" - powiedziała Szydło podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Dodała, że przyjęto także nowelę projektu przyszłorocznego budżetu.

Pod koniec ub. tygodnia Ministerstwo Finansów informowało, że Rada Ministrów zajmie się nowelą tegorocznego budżetu na wtorkowym posiedzeniu - celem jest zwiększenie deficytu o 3-4 mld zł. Według resortu, obecnie ogólny ubytek dochodów budżetu wynosi ok. 12 mld zł w stosunku do zapisanego w ustawie planu.

Dochody z podatku VAT za rok 2015 w dniu 26 listopada były niższe od przyjętych w ustawie budżetowej o 13,3 mld zł. Pozostałe podatki przyniosły nieco więcej wpływów niż zakładane, niemniej ogólny ubytek wynosi ok. 12 mld zł, podał wówczas resort. Zwracał przy tym uwagę, że od kilku lat zauważalny jest narastający, systemowy problem poboru VAT.

Według opublikowanych wcześniej szacunkowych danych, w budżecie państwa na koniec października br. odnotowano 34,49 mld zł deficytu (czyli 74,8% planu przewidzianego w ustawie budżetowej na cały rok). Dochody w okresie styczeń-październik wyniosły 238,91 mld zł, tj. 80,4% planu. Z kolei wydatki sięgnęły 273, mld zł, tj. 79,6% planu.

W budżecie państwa na 2015 r. limit wydatków ustalono na 343,28 mld zł, zaś wysokość dochodów - na 297,2 mld zł. Deficyt budżetu państwa ustalono na kwotę nie większą niż 46,08 mld zł.

>>> Czytaj też: Polska zrezygnowała z euro? W rządzie nie ma już pełnomocnika ds. wspólnej waluty