"Polskie przedsiębiorstwa dokonały radykalnej restrukturyzacji zatrudnienia w latach 2009-2010, obawiając się kryzysu gospodarczego w naszym kraju. Dlatego te firmy, które bardziej optymistycznie patrzą w przyszłość są świadome, że ich dalszy rozwój może wymagać wzrostu zatrudnienia" - powiedział partner w KPMG Leszek Wroński, cytowany w komunikacie poświęconym raportowi.

Wzrost zatrudnienia w 2016 roku spośród krajów Europy Środkowo-Wschodnie planuje najwięcej firm w Rumunii (42 proc.), zaś najmniej firm planuje zatrudnianie nowych pracowników na Litwie i Łotwie (po 21 proc.).

Polepszenia sytuacji ekonomicznej spodziewa się 24 proc. polskich firm. To najniższy wynik ze wszystkich badanych krajów.

>>> Czytaj też: Nauka się opłaca. Gdzie dyplom studiów wyższych jest najwięcej warty?

"Polscy przedsiębiorcy działają w warunkach stałego wzrostu gospodarczego już od ponad 10 lat. Nic dziwnego, że nie są tak dużymi optymistami, jak firmy w innych krajach regionu, które miały do czynienia z prawdziwym kryzysem" - skomentował Wroński.

Polepszenia swojej sytuacji ekonomicznej 66 proc. firm w Czechach, 63 proc. w Rumunii i 61 proc. na Węgrzech. Średnia dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej wynosi 51 proc.

Blisko połowa firm w Polsce przewiduje podwyżki dla pracowników, wynika z raportu. "Polska z wynikiem 45 proc. uplasowała się w grupie krajów z najmniejszym odsetkiem przedsiębiorstw przewidujących wzrost płac zaraz za Łotwą (39 proc.), Węgrami (39 proc.) i Bośnią i Hercegowiną (42 proc.)" - czytamy w komunikacie.

>>> Czytaj też: Polska coraz lepiej radzi sobie z bezrobociem. Zobacz najnowsze dane Eurostatu

Najwięcej firm deklarujących podwyżki znajduje się w Czechach i Estonii. Trzy na cztery firmy w tych krajach planuje w przyszłym roku podwyżki.

Raport KPMG CEE pt. "Pulse of Economy 2015" został opracowany na podstawie badania przeprowadzonego we wrześniu 2015 roku wśród 731 średnich i dużych firm w 9 krajach Europy Środkowo-Wschodniej: Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bośni i Hercegowiny oraz krajów bałtyckich.