Bank Pocztowy ocenia, że globalne nastroje poprawiają się, czego efektem są m.in. wzrosty na parkietach w Azji.

"Notowania złotego uzależnione są od apetytu na ryzyko na świecie. Dziś w Komisji Europejskiej odbędzie się debata na temat sytuacji w Polsce po wyborach parlamentarnych, i to wydarzenie także może ewentualnie wpłynąć na wartość PLN. Przewidywany zakres handlu EUR/PLN dzisiaj to 4,33-4,35" - napisano w raporcie banku.

"Złoty kwotowany jest lekko powyżej 4,35/EUR i choć wciąż istnieje ryzyko osłabienia w kierunku 4,38/EUR, sądzimy, iż kurs będzie się dzisiaj wahał w przedziale 4,3450-4,3600" - dodano w nocie Banku Pekao.

Z danych krajowych, w środę opublikowany zostanie listopadowy bilans płatniczy, ale zdaniem Pocztowego, dane te nie będą miały raczej przełożenia na wartość złotego. GUS opublikuje także dane o handlu zagranicznym.

Z wydarzeń globalnych, w środę istotne dane opublikowane zostaną jeszcze w strefie euro (listopadowa produkcja przemysłowa), wieczorem zaś w USA opublikowana zostanie Beżowa Księga Fed.

NA DŁUG DZIAŁAJĄ CZYNNIKI KRAJOWE I ZAGRANICZNE

Ekonomiści PKO BP oceniają, że lokalnie największy wpływ na krzywą rentowności na krajowym rynku obligacji miało w ostatnich dniach planowane przez nowy rząd wyłączenie papierów skarbowych z objęcia podatkiem bankowym.

"Preferencje inwestorów zostały wówczas skierowane ku krótkim obligacjom skarbowym, kosztem bonów pieniężnych i pozostałych papierów. Duży popyt jest również oczekiwany na zbliżającej się aukcji bonów skarbowych. Ministerstwo planuje wyemitować dawno niewidziane na polskim rynku 32-tygodniowe bony skarbowe" - napisano w porannym raporcie Biura Strategii Rynkowych PKO BP.

"Kolejnym czynnikiem wpływającym na rynek długu są zapewne wciąż spadające ceny ropy naftowej przekładające się na niskie wskaźniki inflacji zarówno na świecie, jak i w Polsce. Utrzymująca się deflacja wzmacnia oczekiwania na luzowanie polityki pieniężnej w Polsce przez przyszłą RPP. Skutkuje to widocznym umocnieniem krótkiego końca krzywej rentowności oraz spadkiem stawek FRA w ciągu ostatnich kilku dni o ponad 15 pb" - dodano.

Stratedzy dodają, że lokalne czynniki są wspierane przez wiadomości z rynków bazowych.

"Niskie odczyty inflacji w strefie euro, szczególnie w Niemczech oraz we Włoszech podtrzymują apetyt rynku na dalsze stymulowanie gospodarek przez EBC. Długi koniec krzywej na razie pozostaje pod presją słabego rynku chińskiego oraz wyjątkowo mało sprzyjającemu klimatowi na światowych rynkach, którym globalna awersja do ryzyka cały czas nie pozwala na znaczące odreagowanie" - napisano.

W środę rozpoczyna się styczniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja dotycząca poziomu stóp procentowych zapadnie w czwartek.

"Rozpoczynające się dzisiaj posiedzenie RPP nie przyniesie zmian w polityce monetarnej. Rynki nie wykluczają jednak, iż w marcu, po wymianie ośmiorga członków Rady, dojdzie do obniżki stóp procentowych. Obligacje mogą utrzymać zyski po wczorajszym umocnieniu, a krzywa dochodowości pozostanie stroma w oczekiwaniu na cięcie kosztu pieniądza" - napisano w raporcie Banku Pekao.

We wtorek odbyło się posiedzenie sejmowej i senackiej komisji finansów publicznych, na których swoje poglądy dotyczące polityki monetarnej przedstawili kandydaci na członków Rady Polityki Pieniężnej.

środa wtorek wtorek
8.55 16.15 9.00
EUR/PLN 4,3449 4,3647 4,3611
USD/PLN 4,0144 4,0212 4,0036
EUR/USD 1,0824 1,0856 1,0894
OK0717 1,32 1,33 1,37
PS0421 2,26 2,28 2,36
DS0725 2,86 2,90 2,92

>>> Czytaj też: Pękła psychologiczna bariera. Cena ropy jest najniższa od 12 lat