Goldman Sachs prognozuje, że brytyjska waluta straci aż 20 proc. wartości, jeśli Brytyjczycy zdecydują się opuścić UE. Bank już dziś wydaje setki tysięcy funtów na kampanie mającą na celu przekonanie społeczeństwa do pozostania we wspólnocie europejskiej.

Nomura ostrzega, że ewentualny Brexit może popchnąć Wielką Brytanię w recesję. Kraj może stracić nawet 2 proc. wzrostu gospodarczego.

>>>Czytaj więcej: Czy tylko Wielka Brytania wyjdzie z UE? Które państwa są następne w kolejce?

Podobnie UBS szacuje, że koszt dla brytyjskiej gospodarki będzie wahał się między 0,6 o 2,8 proc. PKB.

Banki są zaniepokojone Brexit, ponieważ traktują Wielką Brytanię jako trampolinę dla swojej działalności w całej Europie. Opuszczenie UE mogłoby zakłócić ten działający system.

Reklama

Premier David Cameron obiecał Brytyjczykom, że głosowanie nad Brexitem odbędzie się w 2017 roku. Pozostanie w UE uzależnia jednak od zgody 29 państw na konieczne reformy. Wezwał też przedsiębiorców do kampanii przeciwko opuszczeniu Wspólnoty.

Podczas gdy obywatele są głęboko podzieleni, bankierzy mają bardzo jasne poglądy.

Deutsche Bank zapowiedział, że to może przenieść swoją działalność z dala od Wielkiej Brytanii, jeśli kraj zdecyduje się opuścić Unię Europejską. Akcje brytyjskich firm mogą stracić na Brexicie 15 proc., podczas gdy wartość zorientowanych na działalność na Wyspach przedsiębiorstw nawet 26 proc. – wynika z analizy Deutsche Banku.

I choć HSBC ogłosił w poniedziałek, że będzie utrzymywać swoją siedzibę w Londynie, jej szefowie rozmowie z mediami, wskazywali na możliwość przenoszenia "miejsc pracy i działania" do Paryża, jeśli wyborcy wybiorą Brexit. Jak pisaliśmy już na Forsalu wyjście Wielkiej Brytanii z UE może doprowadzić do masowego odpływu pracowników z Wysp. Bank HSBC ostrzegł, że w takim przypadku przeniesie 1000 bankierów do Francji.

JPMorgan Chase ostrzegł, że on sam jak i inne instytucje finansowe mogą opuścić Wielką Brytanię, jeśli ta opuści UE.

Citibank poszedł jeszcze dalej, twierdząc że Brexit może kosztować Brytyjczyków 75 tys. miejsc pracy do 2030 roku.

>>>Czytaj więcej: Brexit oznacza wielkie handlowe straty dla Wysp. Ich odrobienie zajmie 10 lat

To, co myślą bankierzy jest istotne dla gospodarki na Wyspach, ponieważ sektor finansowy ma kluczowe znaczenie dla ich gospodarki. Stanowi on 8 proc. PKB kraju, a także 3,4 proc. wszystkich miejsc pracy.

Londyn jest światowym numerem jeden dla transakcji walutowych, ponad 40 proc. światowego rynku forexu odbywa się w City. Wielka Brytania zajmuje czwarte miejsce na świecie pod względem liczby banków oraz ma trzeci do co wielkości sektor ubezpieczeniowy. Jest też ważnym ośrodkiem dla giełd towarowych i obrotu surowcami na świecie oraz instrumentami pochodnymi.