Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, wprowadzającą program "Rodzina 500 Plus". Prezydent ma nadzieję, że poprawi on sytuację demograficzną i przyczyni się do rozwoju polskiej gospodarki.

"Te pieniądze trafią na rynek, do małych i średnich firm" - mówił prezydent przed podpisaniem ustawy. Andrzej Duda ma nadzieję, że program stanie się zachętą dla młodych ludzi, żeby mieć dzieci. Obecnie 23 procent dzieci w Polsce żyje w ubóstwie. Zgodnie z założeniami program "Rodzina 500 Plus" spowoduje, że poziom ubóstwa spadnie do 11 procent.

Prezydent mówił, że jest to pierwsza po 1989 roku ustawa, która realnie pomaga rodzinom w wychowywaniu dzieci, nie narzucając im jednak niczego.
Zgodnie z programem, każda rodzina bez względu na dochody będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Na pierwsze pomoc będzie wypłacana, jeśli dochód w rodzinie nie przekroczy 800 zł na osobę. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością próg ten będzie wynosić 1200 zł. Świadczenia mają być wypłacane od kwietnia.


Aby otrzymać pieniądze, trzeba będzie złożyć wniosek, albo osobiście w gminie, albo przez internet. Świadczenie wychowawcze nie będzie wliczane do dochodu przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej, funduszu alimentacyjnego oraz świadczeń rodzinnych.

Zgodnie z wyliczeniami rządu, program w tym roku będzie kosztował 17 miliardów złotych, które są zapewnione w budżecie. W przyszłym roku będą to koszty około 23 mld złotych. Gminy na obsługę dostaną dwuprocentową prowizję w tym roku i półtoraprocentową w latach kolejnych.

Program ma ruszyć od 1 kwietnia. Za jego realizację będą odpowiedzialne samorządy. Z uruchomienia świadczeń najbardziej cieszą się rodziny wielodzietne - między innymi pani Katarzyna Laskosz z Nowego Sącza, wychowująca ośmioro dzieci, w tym troje niepełnosprawnych. Jak mówi wydatków jest sporo. "Najwięcej pieniędzy idzie na żywność, ubrania, szkołę”- podkreśla w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową. Katarzyna Laskosz snuje już plany na co będą przeznaczone pieniądze w ramach programu. „W pierwszej kolejności zakupię książki do szkoły czy zapłacę rehabilitację dla niepełnosprawnych córek”- tłumaczy.

Program zakłada, że każda rodzina bez względu na dochody będzie mogła otrzymać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na drugie i kolejne dziecko. W przypadku jednego dziecka pomoc będzie przysługiwała tym rodzinom, w których dochód na osobę nie przekroczy 800 złotych i 1200 złotych w przypadku dzieci niepełnosprawnych.

>>> Polecamy: Bezrobocie, śmieciówki i dyplomy w kieszeni. Najważniejsze fakty o sytuacji młodych w Europie