Kompromisowa propozycja uzgodniona przez partie koalicyjne, socjaldemokratyczną SPD i chadecką CDU, przewiduje bezterminowy zakaz szczelinowania hydraulicznego gazu z tzw. złóż niekonwencjonalnych, czyli niedającego się wydobyć w tradycyjny sposób - za pomocą jednego lub niewielu pionowych odwiertów. Jednocześnie w projekcie znalazł się zapis, że niemiecki parlament (Bundestag) ma w 2021 roku ponownie ocenić, czy zakaz ma nadal rację bytu - poinformował Thomas Oppermann, szef parlamentarnej frakcji SPD.

Projekt ustawy wprowadza też zasadę, że na próbne odwierty musi wyrazić zgodę kraj związkowy, na którego terytorium miałyby odbywać się wiercenia.

Jak pisze agencja dpa, ustawa zostanie uchwalona najprawdopodobniej już w piątek. Jeśli tak się stanie, Niemcy pójdą w ślady Francji, która również zakazała wydobywania gazu metodą szczelinowania hydraulicznego.

Do głosowania nad podobną ustawą mogło dojść w Niemczech już rok temu, jednak projekt został odłożony na później z powodu sporów między CDU kanclerz Angeli Merkel i SPD.

Reklama

Organizacja obrońców środowiska naturalnego Friends of the Earth Germany (BUND) skrytykowała wypracowany przez koalicjantów kompromis. Wyznaczając datę rewizji ustawy, rządzący de facto zgodzili się na dopuszczenie szczelinowania za pięć lat - podkreślono.

Posłanka Zielonych Julia Verlinden oceniła z kolei, że koalicja chce uchwalić ustawę w sprawie szczelinowania "w cieniu referendum w sprawie Brexitu i piłkarskich mistrzostw Europy"; projekt nazwała "pakietem pozwoleń na szczelinowanie".

Obecne prawo w Niemczech zezwala na wydobycie gazu ze złóż niekonwencjonalnych metodą szczelinowania hydraulicznego, ale dotychczas władze nie wydały ani jednego pozwolenia - przypomina Reuters.

Niemiecki przemysł argumentuje, że szczelinowanie hydrauliczne mogłoby pomóc obniżyć koszty energii, jednak społeczny sprzeciw wobec tej metody wydobycia jest silny - zauważa agencja Reutera. Przeciwnicy obawiają się, że szczelinowanie, które polega na wtryskiwaniu pod dużym ciśnieniem mieszanki wody, piasku i środków chemicznych do poziomych odwiertów, doprowadzi do trzęsień ziemi i zanieczyszczenia warstw wodonośnych gruntu.

>>> Czytaj też: Stratfor: Nadchodzi koniec ery globalizacji. Oto technologie, które zrewolucjonizują światową gospodarkę [ANALIZA]