Brytyjczycy dramatycznie tną wydatki

Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
26 listopada 2008, 13:05
Brytyjczycy nie wierza już, że kryzys ich ominie i gwałtownie tną wydatki na konsumpcję. Jak poinformowało Narodowe Biuro Statystyczne, wydatki brytyjskich konsumentów spadały w III kwartale br. w najszybszym tempie od 13 lat.

Wydatki gospodarstw domowych w III kwartale obniżyły się kwartał do kwartału o 0,2 proc., wobec spadku o 0,1 proc. w poprzednim kwartale. Jest to najgorszy wynik od początku 1995 roku i pierwszy przypadek spadku wydatków przez dwa kwartały z rzędu od 1992 roku.

W ujęciu rocznym wydatki za III kwartał były o 1,1 proc. wyższe, niż w analogicznym okresie ub.r.

ONS odnotowało duży spadek wydatków na dobra trwałego użytku: samochody, meble, wystrój wnętrz, a także na żywność, alkohol i tytoń.

W poniedziałek minister finansów Alistair Darling ogłosił zmniejszenie stawki podatku VAT do 15 proc. z 17,5 proc. na okres 13 miesięcy, co równa się zwiększeniu ogólnej siły nabywczej brytyjskich konsumentów o 12,5 mld funtów.

Brytyjska gospodarka skurczyła się w III kwartale o 0,5 proc. wobec zerowego wzrostu w II kwartale.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło: PAP
Zapisz się na newsletter
Zapraszamy na newsletter Forsal.pl zawierający najważniejsze i najciekawsze informacje ze świata gospodarki, finansów i bezpieczeństwa.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj