W ujęciu miesięcznym w sierpniu sprzedaż detaliczna w Polsce wzrosła o 0,7 proc.

Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 4,8 proc. rok do roku.

Sprzedaż detaliczna wyrównana sezonowo w strefie euro spadła o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca we wrześniu 2016 r., podał unijny urząd statystyczny Eurostat. W całej Unii Europejskiej sprzedaż detaliczna spadła także o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca.  Konsensus rynkowy dla strefy euro wynosił 0,3 proc. spadku w ujęciu miesięcznym.

Eurostat podał, że w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna wzrosła we wrześniu o 1,1 proc. w strefie euro i o 2,2 proc. w całej UE. Konsensus dla strefy euro wynosił 1,3 proc. wzrostu rok do roku.

Polska znalazła się na trzecim w UE miejscu pod względem wzrostu sprzedaży detalicznej (8,6 proc.) w ujęciu rocznym. Lepsze wyniki niż u nas notowano tylko w Luksemburgu (15,2 proc.) oraz w Rumunii (9,7 proc.). w porównaniu z poprzednim rokiem sprzedaż spadała w Belgii (-3,2 proc.), Niemczech (-0,4 proc.) i Słowenii (-0,1 proc.).

W ujęciu miesięcznym sprzedaż detaliczna najmocniej rosła w Estonii (1,5 proc.), Finlandii (1,1 proc.) oraz Danii i Polsce (po 0,7 proc.). Największe spadki zanotowano w Portugalii (-2,1 proc.), Słowenii (-1,7 proc.) i w Niemczech (-1,4 proc.).

>>> Czytaj też: Polacy przestają brać kredyty mieszkaniowe. Popyt leci w dół, będzie jeszcze gorzej