Program radiowy poświęcony krajom Grupy Wyszehradzkiej (V4) powstanie na początku przyszłego roku – poinformowała PAP we wtorek prezes Polskiego Radia Barbara Stanisławczyk po rozmowach w Budapeszcie.

„Jesteśmy właśnie po ustaleniach z Węgrami, którzy podjęli decyzję tak jak my, że robią ten program.(...) Rozmowy z pozostałą dwójką, czyli z Czechami i ze Słowacją, trwają i mamy nadzieję, że (te kraje) również się przyłączą do tego projektu. Tak czy inaczej ten projekt powstanie na początku przyszłego roku” – powiedziała Stanisławczyk po rozmowach z Miklosem Vaszilym, prezesem Funduszu ds. Misji i Majątku Mediów (MTVA), czyli organu zarządzającego majątkiem węgierskich mediów publicznych oraz zapewniającego ich koordynację programową.

Stanisławczyk powiedziała, że program trwający 25-30 minut będzie produkowany w ramach jednej ze stacji radia publicznego każdego kraju – w Polsce będzie to Polskie Radio 24 lub Jedynka - i będzie emitowany raz w tygodniu.

Jego celem będzie przybliżanie spraw społecznych, kulturalnych czy politycznych, a także turystycznych w krajach Grupy Wyszehradzkiej, gdyż „wydaje się, że za mało nasze społeczeństwa o sobie nawzajem wiedzą” – powiedziała prezes Polskiego Radia.

Programy będą realizowane w językach ojczystych krajów Grupy. „Każde radio będzie we własnym zakresie produkować programy we własnym języku przy udziale własnych dziennikarzy, ewentualnie z pomocą korespondentów czy dziennikarzy zaprzyjaźnionych stacji” - wyjaśniła.

Stanisławczyk powiedziała, że kwestia programu radiowego o państwach Grupy Wyszehradzkiej była głównym tematem jej rozmów na Węgrzech, ale mówiono też o zorganizowaniu na żywo wspólnego koncertu w ramach V4. Są tym zainteresowane – jak powiedziała - wszystkie państwa Grupy.

Koncert miałby promować zespoły i twórców krajów V4, „żeby się poznawać i więcej o sobie mówić na naszych antenach”. „Jesteśmy bardzo skoncentrowani na kulturze zachodniej, na muzyce zachodniej, a za mało wiemy o tych twórcach i artystach, którzy żyją, pracują i tworzą w krajach Grupy Wyszehradzkiej” - zaznaczyła.

Na Węgry Stanisławczyk przyjechała ze Słowacji, gdzie w niedzielę wzięła udział w uroczystości z okazji 90. rocznicy powstania radia słowackiego.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska

>>> Czytaj też: Polak może zarabiać jak Amerykanin, jeśli pracuje w chmurze [WYWIAD]