"Publikacją strategii do 2030 r., otworzyliśmy nowy rozdział w historii Grupy Orlen. Budujemy zrównoważony koncern multienergetyczny pod jedną silną marką. Już dzisiaj 60% przychodów Grupy Orlen pochodzi spoza Polski, ale bez jednego, spójnego wizerunku nie wykorzystamy w pełni naszego potencjału. Dlatego przeprowadziliśmy proces rebrandingu stacji paliw w europejskiej sieci, w ramach którego marka Orlen jest już obecna na wszystkich rynkach. Chcemy w pełni wykorzystać potencjał marki Orlen w obszarze biznesowym, finansowym czy marketingowym na globalnych rynkach. Dlatego kolejnym krokiem do wzmacniania wizerunku będzie pojawienie się w grupie od początku 2021 r. marki Orlen Unipetrol" - powiedział prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie.

Dzięki zmianie nazwy, czeska spółka z grupy kapitałowej będzie mogła korzystać z najsilniejszych atrybutów przypisywanych marce Orlen przez klientów, jak nowoczesność, zaufanie, przyjazność, szeroka oferta oraz wysoka jakość produktów i usług, podkreślono.

"Od objęcia przez PKN Orlen 100% udziałów w Unipetrolu, korzystamy z efektów synergii w badaniach i rozwoju, wspólnych zakupach surowców i usług czy wreszcie w produkcji i sprzedaży swoich produktów. Nowe logo Orlen Unipetrol ułatwi wdrażanie i komunikację międzynarodowych projektów marketingowych. Jestem przekonany, że nasze nowo logo Orlen Unipetrol, w którym będzie tak silna marka, jak Orlen zwiększy nie tylko rozpoznawalność, ale przełoży się na korzyści biznesowe" - dodał prezes Unipetrolu Tomasz Wiatrak.

Unipetrol jest największym w Czechach koncernem rafineryjno-petrochemicznym, zatrudniającym ponad 4,8 tys. pracowników. Z przychodami na poziomie 21,7 mld zł w 2019 r. Unipetrol znajduje się wśród sześciu największych czeskich firm. Spółka zarządza rafineriami w Litvínovie i Kralupach, spółką Spolana, jest także jedynym producentem PCW i kaprolaktamu na czeskim rynku. Działalność petrochemiczna opiera się m.in. na sfinalizowanej w 2020 r. jednej z najnowocześniejszych instalacji produkcyjnych PE3 w Litvinowie. W skład grupy wchodzą także dwa centra badawcze w Litvínovie i Brnie. Unipetrol zarządza również największą na czeskim rynku siecią 416 stacji paliw Benzina-Grupa Orlen oraz 13 stacjami na Słowacji.

Unipetrol jest spółką w 100% zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2019 r. spółka przerobiła 7,85 mln ton ropy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 111,2 mld zł w 2019 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)