Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 73,24 USD, wyżej o 0,78 proc., po wzroście w piątek o 1,2 proc. Ropa Brent na ICE w dostawach na VII wyceniana jest po 77,49 USD za baryłkę, wyżej o 0,70 proc.

O kompromisie poinformował spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy

Na rynkach widać ulgę po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden i Republikanie w Kongresie osiągnęli w nocy z soboty na niedzielę wstępne porozumienie w sprawie podniesienia limitu zadłużenia rządu USA, które obecnie wynosi 31,4 bln USD.

Reklama

W przypadku braku porozumienia rządowi USA po 5 czerwca zabrakłoby środków do planowanych wypłat m.in. do funduszów ubezpieczeń społecznych i ubezpieczeń zdrowotnych dla seniorów (Medicare).

O kompromisie poinformował spiker Izby Reprezentantów Kevin McCarthy, który w nocy z soboty na niedzielę rozmawiał telefonicznie z prezydentem USA Joe Bidenem.

Joe Biden określił porozumienie jako "ważny krok naprzód", który chroni kluczowe priorytety Demokratów. "Porozumienie stanowi kompromis, co oznacza, że nie każdy dostanie to, czego chce. Taka jest odpowiedzialność rządzenia" – oświadczył w komunikacie.

Teraz porozumienie to musi jeszcze "przejść" przez amerykański Kongres i trafi na biurko prezydenta USA w celu podpisania. W poniedziałek płynność na rynkach paliwowych może być słaba ze względu na święta państwowe w Stanach Zjednoczonych (Dzień Pamięci) i Wielkiej Brytanii (Święto Bankowe).