Z najnowszego raportu firm Savills i Workthere, który cytuje dziennik, wynika, że najbardziej aktywnym rynkiem elastycznych powierzchni biurowych w Europie jest Londyn, gdzie transakcje zawarte w tym segmencie odpowiadały za 13 proc. całkowitego popytu na biura w pierwszej połowie 2023 r.

Na drugim miejscu Praga

"Na kolejnych miejscach znalazły się: Praga (8 proc.), Amsterdam (6 proc.), Madryt (5 proc.) i Warszawa (4 proc.)" - dodaje gazeta.

Reklama

Dziennik zwraca uwagę, że popyt na powierzchnie typu flex jest napędzany przede wszystkim przez pracę hybrydową. Z danych Colliersa - na które powołuje się gazeta - wynika, że w Polsce stosuje ją już 93 proc. firm. "Co istotne — aż 73 proc. ankietowanych twierdzi, że ich organizacje uważają obecnie wdrożony model pracy za optymalny. Dla porównania: rok temu tak twierdziło 55 proc." - zauważa.

Według Savillsa w pierwszej połowie 2023 r. udział elastycznych biur w całkowitym popycie na powierzchnie biurowe w Europie sięgnął 4 proc. - dodaje dziennik. "Jednocześnie wzrosły ceny najmu powierzchni typu flex, m.in. w Londynie, Amsterdamie i Warszawie. W ujęciu rocznym zwyżka wyniosła aż 10 proc." - wskazuje.