Firma Bridgestone, obecna w Rosji od 1998 r., zdecydowała w marcu 2022 r. o zawieszeniu wszelkiej działalności produkcyjnej i zamrożeniu nowych inwestycji w kraju po inwazji Moskwy na Ukrainę.

"Umowa obejmuje zakład produkcji opon w Uljanowsku oraz biuro sprzedaży i marketingu w Moskwie" - napisano w oświadczeniu japońskiej firmy. Cena transakcji nie została ujawniona.

Rynek rosyjski stanowił mniej niż 2 proc. przychodów firmy w ubiegłym roku.

"Zgodnie z warunkami umowy, znaki towarowe i marki Bridgestone nie zostały przeniesione na nowego właściciela" – przekazała firma S8 Capital.

Reklama

Holding S8 Capital, zajmujący się tworzeniem rozwiązań IT dla branży finansowej, handlu detalicznego i telekomunikacji, należy do rosyjskiego biznesmena Armena Sarkisjana. Firma dotychczas kupiła aktywa m.in. niemieckich przedsiębiorstw Bosch, Continental czy amerykańskiego producenta wind Otis Worldwide Corp's, które zdecydowały się wycofać swoją działalność z Rosji.

Władze Japonii stanowczo potępiły agresję Rosji przeciwko Ukrainie i przyłączyły się do wielu spośród zachodnich sankcji nałożonych na Moskwę. Wprowadziły również zakaz eksportu do Rosji zaawansowanych technologii czy ostatnio importu diamentów nieprzemysłowych z Rosji. (PAP)