Eksperci Reflex zwrócili uwagę, że zgodnie z kierunkiem zmian cen paliw na rynku hurtowych, ceny benzyny na stacjach w dalszym ciągu rosną. Ceny oleju napędowego ustabilizowały się z kolei na poziomie z ubiegłego tygodnia.

"Aktualne ceny paliw kształtują się na następującym poziomie dla: benzyny bezołowiowej 95 - 6,58 zł/l (+8 gr/l w ciągu tygodnia), bezołowiowej 98 – 7,17 zł/l (+8 gr/l), oleju napędowego 6,73 zł/l (+0 gr/l), autogazu – 2,87 zł/l (-2 gr/l)" - wskazano.

Według analityków obecne ceny powinny utrzymać się na święta bez zmian jeśli chodzi o olej napędowy i autogaz. Podkreślono jednak, że takiej gwarancji nie ma w przypadku benzyny. "Na części stacji najbliższe dni mogą przynieść wzrosty cen benzyny do 5 groszy na litrze, co w konsekwencji nieznacznie może podnieść średni pozom cen Pb 95 w okolice 6,60 zł/l" - dodali.

Przypomniano, że rok temu w tygodniu przedświątecznym benzyny i autogaz były droższe odpowiednio o 17 gr/l i 23 gr/l. Olej napędowy był z kolei tańszy o 1 gr.

Reklama

Odnosząc się do rynku ropy Refleks wskazał, że ceny majowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły w okolice 86,60 USD/bbl. W ciągu tygodnia Brent podrożała około 0,70 USD/bbl.

"Aktualnie rynek czeka na zaplanowane na 3 kwietnia spotkanie Wspólnego Ministerialnego Komitetu Monitorującego OPEC+. Tymczasem w lutym produkcja ropa irańskiej wzrosła 23 proc. r/r (ok. 0,6 mln bbl/d) do 3,2 mln bbl/d. Iran jest członkiem porozumienia OPEC+ ale nadal wyłączonym z utrzymywania limitów produkcji" - dodali.

Analitycy wskazali, że amerykańskie zapasy ropy naftowej zgodnie z danymi EIA wzrosły w skali tygodnia 3,2 mln bbl do 448,2 mln bbl. "Poziom zapasów jest 2 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. Zapasy benzyn zwiększyły się w skali tygodnia 1,3 mln bbl do 232 mln bbl i ich poziom jest 1 proc. niższy od 5-letniej średniej dla tej pory roku. W pierwszych trzech tygodniach marca amerykańska konsumpcja paliw ukształtowała się na średnim poziomie około 20 mln bbl/d i była 4,6 proc. niższa niż przed rokiem" - podsumowali.