Melinda i jej były mąż, współzałożyciel firmy Microsoft, powołali do życia jedną z największych prywatnych fundacji filantropijnych na świecie w 2000 roku i wspólnie nią kierowali. Głównymi celami fundacji jest przeciwdziałanie ubóstwu i walka z chorobami nękającymi biedniejsze państwa. Od 2000 roku organizacja wydała na działalność dobroczynną 53,8 mld dol.

Zaangażuje się teraz w pracę na rzecz kobiet i dziewcząt

Melinda French Gates poinformowała, że jest "ogromnie dumna" z dokonań fundacji, jednak otwiera "następny rozdział filantropii" i zaangażuje się teraz w pracę na rzecz kobiet i dziewcząt, na którą przeznaczy 12,5 mld dol.

Reklama

"W USA i na całym świecie nastał czas o fundamentalnym znaczeniu dla kobiet i dziewcząt, a ci, którzy angażują się w walkę na rzecz równouprawnienia pilnie potrzebują pomocy" - oznajmiła pani Gates.

Melinda i Bill Gates rozwiedli się w 2021 roku, zapewniali jednak wtedy, że dalej zamierzają współpracować w ramach fundacji, która teraz jednak zostanie przemianowana na Fundację Gatesa.

Działalność charytatywna organizacji Billa i Melindy Gatesów pozwoliła zmniejszyć o połowę śmiertelność wśród dzieci poniżej piątego roku życia w stosunku do roku 1990. W 2020 roku ich fundacja przeznaczyła około 1,75 mld dolarów na pomoc w walce z pandemią koronawirusa. W 2023 roku zaangażowana była w działalność charytatywną w 135 krajach i 48 stanach USA. Organizacja finansowana jest ze środków Gatesa i słynnego amerykańskiego inwestora miliardera Warrena Buffeta - informuje AFP.