Negatywny rekord Intela

Intel ustanowił nowy negatywny rekord, notując stratę netto w drugim kwartale 2022 roku w wysokości 454 milionów dolarów, po raz pierwszy od końca 2017 roku. Zgodnie z oficjalnym oświadczeniem dyrektora generalnego Pata Gelsingera, było to wynikiem „nagłego i gwałtownego spadku aktywności gospodarczej”, ale także „problemów wykonawczych Intela”.

Producenci półprzewodników odnieśli korzyści

Reklama

Jak pokazuje wykres ststista.com, firmy takie jak TSMC, Samsung Electronics czy UMC odniosły korzyści ze zwiększonego popytu i jednoczesnego niedoboru podaży w ciągu dwóch pandemicznych lat i były w stanie zwiększyć sprzedaż, między innymi dzięki korzystnemu rozwojowi cen i wysokiemu wykorzystaniu mocy produkcyjnych.

Według analityków TrendForce, liderem rynku półprzewodników pozostał tajwański producent TSMC, znany z produkcji chipów do iPhone'ów, ale także półprzewodników dla Intela. Apple odpowiadało za około 25 procent całkowitych przychodów TSMC, wynoszących około 57 miliardów dolarów w 2021 roku. Ogólnie pięciu producentów o największej sprzedaży ma około 90 procent udziału w rynku.

W pierwszej ósemce jedynym producentem, który nie ma siedziby w regionie Azji Wschodniej, był Globalfoundries z USA. W pierwszym kwartale 2022 roku jego udział w rynku wynosił około sześciu procent. Aby wzmocnić pozycję rynkową amerykańskich producentów chipów, Kongres uchwalił w lipcu ustawę CHIPS for America, która ma zapewnić branży dodatkowe środki finansowe na produkcję i badania.

ikona lupy />
Przychody producentów mikroprocesorów / statista.com