Jak pisze "PB", na koniec ubiegłego roku liczba rachunków bankowych klientów z ukraińskim paszportem wyniosła około 1,5 mln, z czego kilkaset tysięcy to konta założone przez imigrację zarobkową, która przybyła do Polski przed wybuchem wojny.

Gazeta wskazuje, że Ukraińcy z wojennej fali imigracji okazali się klientami bardzo aktywnymi: używają kart, chętnie korzystają z bankowości mobilnej i mają regularne wpływy na rachunki. "Gros stanowią kobiety, wykształcone i młode - średnia wieku to 35-40 lat" - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK), które przytacza "PB" wynika, że od stycznia do października banki udzieliły klientom z Ukrainy 2,621 mld zł kredytów. "Dla porównania: akcja kredytowa w czasie 10 miesięcy 2022 r. miała wartość 2,429 mld zł. Łączne saldo zadłużenia Ukraińców na koniec października wyniosło 7,942 mld zł" - podaje gazeta.

Jak czytamy, struktura portfela nie zmieniła się od ubiegłego roku - 75 proc. stanowią hipoteki, 19 proc. gotówka, a kredyty ratalne i karty to tylko 2 proc.

Reklama

Najwięcej rachunków obywateli Ukrainy prowadzi PKO BP - stan na koniec września to 469,5 tys. (przed rosyjską inwazją miał 270 tys. klientów z Ukrainy). (PAP)