"W kwietniu 2024 r. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie 1 196 tys. nowych pożyczek o wartości 1,775 mld zł. Jest to o +267,2 proc. pożyczek więcej oraz na kwotę wyższą o +124,5 proc. w porównaniu do kwietnia 2023 r." - podało w komunikacie Biuro Informacji Kredytowej (BIK).

Dodano, że w okresie styczeń - kwiecień br. firmy pożyczkowe udzieliły łącznie zobowiązań na kwotę 6,59 mld zł, co oznacza wzrost o 113,4 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Wartość udzielonych pożyczek gotówkowych wyniosła 4,43 mld zł (wzrost o 72,4 proc. r/r), pożyczek celowych 1,89 mld zł (o 369,6 proc. więcej r/r), a kart i limitów pożyczkowych 0,27 mld zł (wzrost o 130,9 proc. r/r.

BIK podkreśliło, że kwietniowa wartość sprzedaży pożyczek pozabankowych, wynosząca 1,775 mld zł, była najwyższa w historii.

Rekordowe pożyczki gotówkowe

Reklama

Największą część tej sprzedaży stanowiły pożyczki gotówkowe, których w kwietniu udzielono na kwotę 1,19 mld zł; to również rekord - dodano. Największy wzrost sprzedaży pożyczek gotówkowych wystąpił wśród zobowiązań wysokokwotowych, przekraczających 5 tys. zł; dynamika przekroczyła 96 proc. r/r.

"Dynamiki sprzedaży pożyczek celowych oraz kart i limitów pożyczkowych są jeszcze wyższe, ale w kwietniu ubiegłego roku firmy pożyczkowe nie przekazywały jeszcze do BIK pełnych informacji o tych produktach, zatem punkt odniesienia jest w tym przypadku zaniżony" - wskazało Biuro.

W kwietniowej sprzedaży pożyczek pozabankowych w ujęciu liczbowym 60,6 proc. stanowiły celowe, a 38 proc. gotówkowe, 1,4 proc. zaś karty i limity pożyczkowe. W ujęciu wartościowym 29 proc. to pożyczki celowe, 67 proc. pożyczki gotówkowe oraz 4 proc. - karty i limity pożyczkowe - podano.

Eksperci BIK zwrócili uwagę, że odmienna struktura liczbowa i wartościowa pokazuje główną cechę polskiego rynku pożyczek pozabankowych - pożyczki celowe udzielane są na niższe kwoty, a gotówkowe na wyższe, analogicznie jak ma to miejsce w przypadku kredytów ratalnych i kredytów gotówkowych.

Z informacji BIK wynika, że średnia wartość pożyczki gotówkowej udzielonej w kwietniu 2024 r. wyniosła 2 tys. 615 zł i była o 13,2 proc. wyższa do średniej kwoty udzielonej w kwietniu 2023 r. Natomiast średnia wartość nowo udzielonej pożyczki celowej wyniosła 712 zł, o 78,1 proc. mniej od średniej wartości takiej pożyczki udzielonej rok wcześniej.

W skład Grupy BIK wchodzą Biuro Informacji Kredytowej i Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz Digital Fingerprints. BIK gromadzi i udostępniania dane dotyczące historii kredytowej potencjalnych kredytobiorców. (PAP)