"Prezydent podkreśli pilność oraz gospodarcze korzyści mocniejszych działań w obszarze klimatu. Wezwie liderów do wzmocnienia swoich klimatycznych ambicji przed konferencją COP 26 i w kolejnych latach" - podano w komunikacie Białego Domu. COP 26, oenzetowska konferencja poświęcona klimatowi, odbędzie się w listopadzie w Glasgow w Szkocji.

Biden chce, by MEF, nieformalne forum skupiające największe państwa świata - w tym USA, Chiny, Indie, UE czy Rosję - stanowiło platformę dla kolektywnych działań w tym obszarze w przyszłości.

Reklama

Podczas ostatniego zorganizowanego przez USA szczytu liderów państw w sprawie klimatu w kwietniu, Biden zobowiązał się, że Ameryka do 2030 r. obniży emisję dwutlenku węgla o 50-52 proc. względem poziomu z 2005 r. Takie samo zobowiązanie przyjęły inne państwa

W ostatnich dniach prezydent USA miał serię przemówień na temat konieczności podjęcia zdecydowanych działań w sprawie klimatu, odwiedzając miejsca nawiedzone przez klęski żywiołowe.

"Zmiana klimatu jest egzystencjalnym zagrożeniem dla naszego życia, dla gospodarki. To zagrożenie jest tutaj i lepiej już nie będzie. Pytanie tylko, czy możemy powstrzymać je przed pogorszeniem się. Możemy" - zapewniał Biden w Nowym Jorku, nawiedzonym przez bezprecedensową powódź w wyniku huraganu Ida.