"O ile w mijającym tygodniu ceny w detalu spadały, to podwyżki odnotowane w hurcie w ostatnich dniach nie pozwolą na ich kontynuowanie. Tym bardziej że prognoza zmian cen paliw w hurcie na kolejny tydzień nie jest korzystna" - prognozują analitycy Refleksu w piątek. Ich zdaniem osłabienie złotego i wzrost cen na rynku ARA dają przestrzeń do dalszych podwyżek cen w hurcie w nowym tygodniu.

Zgodnie z danymi Refleksu aktualne ceny paliw po obniżkach wynoszą odpowiednio: benzyny bezołowiowej 95 - 6,45 zł/l (-5 gr/l), bezołowiowej 98 – 7,19 zł/l (-5 gr/l), oleju napędowego 6,46 zł/l (-4 gr/l) i autogazu 2,70 zł/l (-2 gr/l).

Zmiany cen na stacjach paliw

Reklama

"Mało prawdopodobne, aby aktualny poziom cen był możliwy do utrzymania w dłuższym okresie. Niestety już w przyszłym tygodniu spodziewamy się kilkugroszowych podwyżek cen przynajmniej na części stacji o reakcji na podwyżki hurtowych cen paliw" - zapowiedzieli analitycy.

Dodali, że w porównaniu do cen sprzed roku kierowcy więcej płacą za benzynę Pb98 i olej napędowy - odpowiednio o 10 i 21 gr na litrze, a tańsze niż przed rokiem są benzyna Pb95 i autogaz - odpowiednio o 4 i 20 gr na litrze.

Ropa Brent drożeje

Analitycy zauważyli, że ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę Brent wzrosły do około 83 dol. za baryłkę, tym samym korekta wzrostowa ostatniej fali spadku cen sięgnęła już ponad 6 dol.za baryłkę. "W piątek rano ropa Brent kosztowała około 82,40 dol. za baryłkę i jest niecałe 3 dol. za baryłkę droższa niż przed tygodniem" - wskazali.

Prognozy MAE i OPEC

Jak podał Reflex, Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) zgodnie z najnowszymi prognozami oczekuje, że światowy popyt na ropę i paliwa ustabilizuje się na poziomie około 106 mln baryłek dziennie z końcem tej dekady. "W 2023 r. średni poziom światowej konsumpcji paliw kształtował się na średniorocznym poziomie 102,2 mln baryłek dziennie. Dodatkowo MAE zrewidowała w dół o 0,1 mln baryłek dziennie do 0,96 mln baryłek dziennie prognozy światowego tempa wzrostu konsumpcji ropy naftowej w tym roku" - poinformowali analitycy. Podkreślili, że zgodnie z najnowszymi prognozami światowa konsumpcja ropy i paliw ma osiągnąć w tym roku poziom 103,2 mln baryłek dziennie. "Podobnego tempa wzrostu konsumpcji (1 mln baryłek dziennie) oczekuje MAE w roku 2025" - zauważyli. Dodali też, że OPEC z kolei prognozuje znacznie wyższe tempo wzrostu światowej konsumpcji ropy: 2,25 mln baryłek dziennie w tym roku i 1,85 mln baryłek dziennie w roku 2025. (PAP)

autorka: Anna Bytniewska