Podczas gdy Francuzi martwią się o swoje portfele, a kwestia siły nabywczej powraca na pierwszy plan w kampanii prezydenckiej bardziej niż kiedykolwiek, cena pełnego baku dla obywateli dojeżdżających codziennie samochodem do pracy wciąż rośnie – podkreślają francuskie media.

Dla porównania, kiedy w październiku 2018 r. wybuchł kryzys „żółtych kamizelek”, litr benzyny 98 i 95 kosztował 15 groszy mniej, a litr oleju napędowego kosztował „tylko” 1,53 euro – wskazują francuskie media.

W Paryżu, według danych rządu, na wielu stacjach litr 98 kosztuje już ponad dwa euro, a olej napędowy czasami zbliża się również do tego poziomu.

Reklama

Głównym powodem tego wzrostu nie jest podwyżka podatków: to silny popyt na surowce generowany przez ożywienie gospodarcze – wskazuje AFP.

Cena baryłki ropy Brent gwałtownie wzrosła od najniższego poziomu w kwietniu 2020 r., osiągając 83,5 dolara w październiku ubiegłego roku. Od tego czasu nieznacznie spadła, osiągając 74,17 USD na koniec 2021 r. Poprzedni szczyt osiągnięto w październiku 2018 r., na poziomie 81,03 USD za baryłkę.

Kwestia siły nabywczej staje się coraz bardziej istotna w kampanii prezydenckiej, a wielu Francuzów martwi się konsekwencjami inflacji, zwłaszcza surowców energetycznych - wskazuje AFP. Lewica, w tym m.in. szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon wzywa do jak najszybszego „zablokowania” cen paliw.

Republikanka Valerie Pecresse zapewnia, państwo nie ma „pieniędzy” na obniżenie podatków., domagając się raczej zwolnienia z podatku „kosztów benzyny w ramach dojazdów do pracy”.