Susze nawiedzające Europę wpływają na wszystkie sfery gospodarki, od żywności po transport i środowisko. We Włoszech poziom rzeki Pad spadła o dwa metry poniżej normalnego poziomu. Niemiecka rzeka Ren stała się tak płytka, że statki towarowe nie mogą pływać szlakiem wodnym z pełnym ładunkiem, co podnosi koszty transportu. Francuska rzeka Tille w regionie Burgundii jest teraz wyschniętym korytem pokrytym tysiącami martwych ryb.

Niski stan rzek wpływa również na produkcję energii w Europie. Jak pokazuje wykres ststista.com, moc produkowana przez hydroelektrownie spadła w porównaniu z 2021 rokiem o około 20 procent. W takich krajach jak Włochy, Serbia i Czarnogóra jest to częściowo spowodowane wysychaniem zbiorników hydroenergetycznych. Norwegia, od lat jeden z największych producentów energii wodnej w Europie, podejmuje nawet kroki w celu zmniejszenia eksportu prądu. Po niezwykle suchej zimie i wiośnie priorytetem stało się podwyższenie poziomu wody w zbiornikach, tak aby możliwe było utrzymanie produkcji energii, podał Bloomberg.

Także produkcja energia jądrowej spadła od 2021 r. Jednym z powodów jest to, że Francja musiała zamknąć kilka swoich elektrowni jądrowych, ponieważ woda w rzekach Rodan i Garonna miała zbyt wysoką temperaturę, aby schłodzić reaktory. Francja jest w 70 procentach uzależniona od energii jądrowej i jest kluczowym eksporterem energii elektrycznej w Europie. Zwykle z energii produkowanej we francuskich elektrowniach korzystają Włochy, Niemcy i Wielką Brytanię.

Ale nie tylko ciepła woda w rzekach to problem dla francuskich reaktorów. Znaczna liczba elektrowni w kraju musiała zostać ostatnio wyłączona z powodu awarii i problemów z konserwacją, które zostały opóźnione z powodu pandemii. Według Wired, połączenie problemów z pogodą i awarii sprawia, że produkcja energii związanej z wodą spadła o prawie 50 procent.

Reklama
ikona lupy />
Produkcja energii elektrycznej w Europie / statista.com