Celem Bukaresztu jest „niemal podwojenie produkcji energii odnawialnej i stanie się regionalnym dostawcą energii” – zaznacza Bloomberg. Nowy kabel ma odpowiadać za dostawy energii zarówno w kraju, jak i za eksport za granicę. Rumunia zwiększy o 10 tys. megawatów produkcję energii odnawialnej do 2030 roku – powiedział agencji Sebastian Burduja, minister energii Rumunii. Studium wykonalności nowego kabla, które określi jego przepustowość, ma być ukończone w ciągu sześciu miesięcy – dodał. Szacunkowy koszt inwestycji wynosi ponad 3 mld euro.

Import w przypadku niedoboru, eksport w przypadku nadwyżek

Kabel umożliwiłby Rumunii, która zmaga się z deficytem energii, import w przypadku jej niedoboru, a także eksport nadwyżek do krajów sąsiednich, w tym do sąsiednich Węgier – zaznacza portal Index.

Reklama

Portal przypomina, że w połowie grudnia przywódcy Azerbejdżanu, Gruzji, Rumunii i Węgier podpisali w Bukareszcie porozumienie o przesyle zielonej energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy z wykorzystaniem kabla położonego na dnie Morza Czarnego.

Ponadto rząd w Budapeszcie przywiązuje dużą wagę do rozbudowy elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech, która obecnie zaspokaja około jednej trzeciej krajowego zapotrzebowania. Za budowę dwóch nowych bloków odpowiada rosyjska państwowa spółka Rosatom.

Marcin Furdyna