Szybko rozwijające się firmy europejskie muszą liczyć się z kolejnym rokiem wolniejszego rozwoju, ponieważ pandemia nadal ogranicza ich działalność gospodarczą. Według firmy konsultingowej Accenture, połowa wszystkich europejskich spółek odnotowała spadek przychodów lub zysków w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nie oczekuje poprawy w nadchodzącym roku.

W zestawieniu FT 1000, opracowanym wspólnie z firmą badawczą Statista, wymieniono europejskie firmy, które w latach 2016-2019 osiągnęły najwyższą łączną roczną stopę wzrostu przychodów. Minimalny skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CAGR) spółek z listy wyniósł w tym roku 35,5 proc. i był nieco mniejszy niż ubiegłoroczny wynoszący 38,4 proc.

Po raz pierwszy krajem z największą liczbą wpisów na liście są Włochy (269). Drugie miejsce zajmują Niemcy z 204, a następnie Francja z 162. W rankingu pojawiło się 31 firm z Polski, wśród nich najwięcej było przedstawicieli branż technologicznych i ecommersowych.

Podobnie jak w zeszłym roku, Londyn jest miastem o największej liczbie szybko rozwijających się firm. (71), kolejnymi są Paryż (45) i Mediolan (36).

Reklama