Znicze i kwiaty na Wszystkich Świętych [AKTUALNE CENY]

W okresie Wszystkich Świętych rynek zniczy i kwiatów w Polsce ożywa, prezentując szeroką paletę produktów w różnych przedziałach cenowych. Biorąc pod uwagę aktualne tendencje cenowe w największych sieciach handlowych, konsumentów czekają wybory od prostych i ekonomicznych zniczy za około 2 zł, po te większe, zdobione i o dłuższym czasie palenia wersje sięgające nawet 70 zł. Chryzantemy, tradycyjnie składane na grobach, również zaznają wzrostu cenowego. Hodowcy kwiatów ostrzegają, że ich ceny mogą być wyższe nawet o 10-15 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Choć ceny w sprzedaży internetowej są nieco niższe niż w sklepach stacjonarnych, różnica ta nie jest znacząca. Co więcej, warto również zwrócić uwagę na popularność zniczomatów, czyli automatów umożliwiających zakup zniczy oraz wkładów parafinowych w pobliżu cmentarzy. Stanowią one alternatywę dla tradycyjnych zakupów w marketach oraz na pobliskich stoiskach. Jednak i tutaj ceny uległy podwyższeniu.

Reklama

Gdzie najtaniej kupić znicze?

Wiele sklepów już od ostatnich tygodni posiada w swojej ofercie różnorodne znicze oraz artykuły związane z nadchodzącymi świętami, w różnych przedziałach cenowych. Warto zatem być na bieżąco z ofertami sieci sklepów, które regularnie organizują wyprzedaże i promocje. Aby uniknąć przepłacania, najlepiej zaopatrzyć się w znicze kilka dni przed odwiedzeniem grobów, zwłaszcza ze względu na to, że w okresie świątecznym ceny przy stoiskach mogą znacznie wzrosnąć.

Nie zapominajmy o opcji zakupu zniczy online, gdzie często znaleźć można bardziej atrakcyjne oferty niż w tradycyjnych sklepach. Przeszukiwanie internetowych ofert pozwala porównać cenę oraz wybór produktów różnych producentów. Jednak warto mieć na uwadze termin dostawy, aby znicze dotarły na czas.

Czynniki wpływające na wzrost cen zniczy

Głównym powodem wyższych cen zarówno zniczy, jak i kwiatów, jest ogólna tendencja wzrostowa cen w wielu branżach. Rosnące koszty surowców, produkcji, transportu oraz energii wpływają na finalne ceny produktów końcowych.

W branży cmentarnej jednym z głównych czynników jest drożejący gaz ziemny, który jest kluczowym źródłem energii dla hut szkła, co podnosi ceny zniczy. Wysokie ceny parafiny, kluczowego surowca do produkcji wkładów do zniczy, również wpływają na końcowe ceny tych produktów. Za wzrostem cen stoi także drożejący prąd i inne surowce, które podnoszą koszty produkcji i transportu.

Podsumowanie

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można przypuszczać, że te święta w 2023 r. będą dla wielu osób droższe niż w poprzednich latach.

Wzrost cen surowców, energii oraz obawy producentów przed mniejszym popytem prowadzą do wyższych cen i potencjalnych braków w dostępności produktów. Dlatego warto zastanowić się nad wcześniejszymi zakupami, aby uniknąć wyższych cen tuż przed świętem oraz potencjalnych braków w sklepach.