Przyjęcie tego kontrowersyjnego projektu oraz tryb jego uchwalenia przez Sejm stawia pod znakiem zapytania konstytucyjne wolności słowa i prowadzenia działalności gospodarczej.

Członkowie Zarządu IWP uznają, że intencją tych przepisów jest uderzenie w największego komercyjnego nadawcę telewizyjnego, a głównym celem ograniczenie, bądź wyłączenie krytycznego dla władzy przekazu treści informacyjnych i publicystycznych. W tym sensie jest to zagrożenie dla gwarantowanej konstytucyjnie wolności słowa i dotyczy całej sfery niezależnych mediów.

Wejście w życie tego prawa, może także spowodować retorsje ze strony Stanów Zjednoczonych i pogłębi negatywny obraz Rzeczypospolitej Polskiej w oczach zachodnich partnerów, pogorszy też nasze bezpieczeństwo narodowe i osłabi pozycję Polski w świecie krajów demokratycznych.

Dlatego też apelujemy do pana prezydenta Andrzeja Dudy o złożenia weta w sprawie tej ustawy. Tylko prezydent może dziś zastopować szkodliwe dla polskiej racji stanu przepisy i chronić – zgodnie z przysięgą – konstytucyjne wartości naszego państwa.

Reklama