W opublikowanym w sobotę oświadczeniu RPO potwierdził, że uruchomił w piątek proces przeciwko Muskowi przed sądem federalnym w Brasilii, stolicy kraju.

W uzasadnieniu pozwu przeciwko przedsiębiorcy z RPA sprecyzowano, że Musk dopuścił się “działań skutkujących szkodami moralnymi oraz społecznymi dla brazylijskiej demokracji”.

RPO Brazylii w pozwie zażądał od Muska odszkodowania w wysokości 1 mld reali, czyli równowartości 179 mln euro.

8 kwietnia Federalny Sąd Najwyższy Brazylii (STF) nakazał uruchomienie śledztwa przeciwko Muskowi za ignorowanie orzeczeń sądów tego kraju oraz publikacji w sieci, w których wzywał władze Brazylii do odwołania szefa tego sądu Alexandre de Moraesa. STF uznał te wpisy za groźby.

Reklama

Uznawany przez magazyn "Forbes" za drugiego najbogatszego człowieka świata Musk twierdzi, że praktyka nakazana przez brazylijski wymiar sprawiedliwości jest "cenzurą", której jego firma nie zamierza stosować. Odrzucił też argumenty władz sądowniczych Brazylii, jakoby wolność słowa w Internecie zagrażała demokracji.

Zgodnie z decyzjami STF oraz Wyższego Sądu Wyborczego Brazylii (TSE) w przypadku niedostosowania się Muska do nakazu blokowania określonych użytkowników sieci X nałożona zostanie na miliardera kara w wysokości 100 tys. brazylijskich reali, czyli równowartość 17,9 tys. euro, za każde konto działające wbrew decyzji brazylijskiego wymiaru sprawiedliwości.

Marcin Zatyka (PAP)