Skonsolidowane przychody Unipetrolu wzrosły r/r w I kw. o 7% do 4,35 mld zł, wobec 4,05 mld zł rok wcześniej, poinformowano także w prezentacji wynikowej PKN Orlen.

"Wzrost przychodów ze sprzedaży w efekcie wyższych notowań produktów rafineryjnych i petrochemicznych oraz wyższych wolumenów petrochemicznych przy niższej sprzedaży w segmencie rafineryjnym i detalicznym (restrykcje związane z COVID-19). EBITDA LIFO wyższa o 247 mln zł (r/r) w efekcie braku ujemnego wpływu przeszacowania zapasów do cen możliwych do uzyskania (NRV) z I kw. 2020 roku w wysokości 890 mln zł (r/r), pozytywnego wpływu wykorzystania warstw zapasów oraz wyższych wolumenów petrochemicznych przy ujemnym wpływie (r/r) parametrów makro, w tym głównie transakcji zabezpieczających oraz marż handlowych" - czytamy w prezentacji.

Grupa Unipetrol przerobiła 1,64 mln ton ropy naftowej w I kw., wobec 1,65 mln ton rok wcześniej.

"Porównywalny (r/r) poziom wskaźnika wykorzystania mocy rafineryjnych (pomimo braku wpływu przeglądu remontowego rafinerii w Kralupach z I kw. 2020) wynikający z ograniczonego popytu rynkowego na paliwa oraz niestabilnej pracy instalacji PE3. Uzysk paliw na porównywalnym poziomie (r/r)" - wyjaśniono.

Nakłady inwestycyjne Unipetrolu w I kw. 2021 r. wyniosły 247 mln zł, w porównaniu do 310 mln zł rok wcześniej, podano również w prezentacji.

Orlen Unipetrol jest spółką w 100% zależną od PKN Orlen. Zarządza dwiema czeskimi rafineriami w Litvinovie i Kralupach. W 2020 r. spółka przerobiła 6,08 mln ton ropy.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

(ISBnews)