Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że produkcja przemysłowa w maju 2022 r. wzrosła o 15 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 1,4 proc. Dodał, że ceny produkcji przemysłowej w maju rdr wzrosły o 24,7 proc.

Jak zauważa Polski Instytut Ekonomiczny (PIE), wielkość produkcji była nieco wyższa niż w poprzednim miesiącu.

"Najmocniejsze wyniki obserwujemy w branżach górniczej, maszynowej, metalowej oraz chemicznej. GUS wskazuje na znaczny spadek produkcji sektora energetycznego" - przekazał PIE.

Reklama

Jak zauważa Instytut, w kolejnych miesiącach spodziewamy się słabszych wyników. "Firmy przemysłowe już teraz raportują spadek liczby nowych zamówień, a spowolnienie gospodarcze w strefie euro dodatkowo osłabi wyniki" - tłumaczy PIE.

Według PIE w III kwartale produkcja będzie rosnąć o mniej niż 10 proc. "Spowolnienie będzie widoczne także w budownictwie. To efekt spadku popytu na nowe mieszkania w skutek wysokich cen materiałów budowlanych oraz niższej zdolności kredytowej" - wskazało PIE.

PIE w kolejnych miesiącach spodziewa się niższego wzrostu kosztów produkcji (PPI). "Ceny podstawowych surowców już teraz zaczynają spadać. Spadek popytu w gospodarce globalnej ograniczy aktywność gospodarczą oraz niedobory surowców. Spadek cen surowców spowoduje też wyhamowanie inflacji w Polsce – ten efekt zobaczymy jesienią" - wskazało PIE. (PAP)

Autor: Aneta Oksiuta