"Planowane na jutro podpisanie porozumienia polsko-ukraińskiego w sprawie eksportu zboża zostało przełożone na poniedziałek" - podano w komunikacie resortu rolnictwa.

Jak wyjaśniono, trzeba uściślić jeszcze niektóre zapisy, a w piątek minister rolnictwa Robert Telus będzie w tej sprawie rozmawiał on-line z ministrem rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim.

Reklama

Wcześniej minister Telus powiedział dziennikarzom w Sejmie, że w piątek odbędzie spotkanie online z ministrami rolnictwa krajów, które graniczą z Ukrainą. "Będę namawiał wszystkich ministrów, żebyśmy wystąpili wszyscy do Unii Europejskiej o mocne zrewidowanie ich projektu ceł" - powiedział. Dodał, że chodzi o to, aby "zboże się rozlało po całej Europie, a nie tylko w tych krajach".

Szczecińskie porozumienie

Wcześniej w czwartek, podczas spotkania z rolnikami w Szczecinie, minister rolnictwa Rober Telus zapowiedział, że wszystkie produkty spożywcze na granicy ukraińskiej będą kontrolowane, nie tylko zboże. Poinformował też, że od piątku Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ma przyjmować wnioski na pomoc dla rolników. Telus powiedział też, że wszystkie produkty spożywcze będą kontrolowane na granicy z Ukrainą.

W sobotę Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych poinformowała, że rozpoczęła skup pszenicy konsumpcyjnej wyłącznie od polskich producentów. Oferty można składać do 14 kwietnia. We wtorek, 4 kwietnia, sejmowa komisja finansów wyraziła zgodę na zmianę przeznaczenia 600 mln zł z rezerwy celowej i na przekazanie tej kwoty na rzecz RARS.

Jak informował wcześniej wicepremier i były minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, środki te mają zostać przeznaczone na skup zbóż – pszenicy i kukurydzy. Jest to element ustaleń, jakie zostały poczynione przez stronę rządową z rolnikami podczas "okrągłego stołu".

autor: Łukasz Pawłowski