Na tegorocznej aukcji Pride of Poland wystawiono 24 konie arabskie czystej krwi - 22 klacze i 2 ogiery – w większości z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce.

Zwyciężczyni może być tylko jedna

Najwyższą cenę na licytacji – 810 tys. euro – osiągnęła El Esmera. O 5-letnią klacz ze stadniny w Michałowie toczyła się zacięta rywalizacja. Ostatecznie najwyższą cenę zaoferował nabywca ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Reklama

Typowana na faworytkę Wildona – 9-letnia siwa klacz ze stadniny w Michałowie – została wylicytowana przez nabywcę ze Szwajcarii za 650 tys. euro. Za 170 tys. euro została sprzedana 3-letnia gniada Bogini Róż PA należąca do prywatnego właściciela. Jedną z najwyższych cen na aukcji uzyskała sprzedana za 112 tys. euro gniada Babetta z Janowa Podlaskiego. Pozostałe wylicytowane konie osiągały ceny od 17 do 81 tys. euro.

Konie w macierzystych stajniach

Dziewięć koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały sprzedane. Jeden koń został wycofany z aukcji jeszcze przed wejściem na arenę.

Prezes Polskiego Klubu Wyścigów Konnych Krzysztof Kierzek, który koordynuje wydarzenie podsumował, że podczas aukcji sprzedano 14 koni za łączną kwotę ponad 2,1 mln euro. Imprezę zaliczył do udanych. "Poza globalną kwotą wielkim sukcesem jest sprzedaż za bardzo dobre kwoty ogierów" – powiedział dodając, że za wysoką kwotę została wylicytowana klacz należąca do prywatnego hodowcy.

Mądry Polak po aferze

Odpowiadając na pytanie mediów o to czy osoby, które licytowały konie, zapłacą za nie Kierzek podał, że "wprowadzono regulaminowe zabezpieczenia". "Nie ma zagrożenia. Widzieliśmy kto licytuje. To są znane postaci. Nie ma nikogo nierozpoznawalnego na rynku" – zastrzegł.

"Wynik aukcji jest prawie równy z drugim historii. Myślę, że jest to kwota satysfakcjonująca wszystkich" – powiedział dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Waldemar Humięcki.

Kupujący z całego świata

Na tegoroczną aukcję zarejestrowało się ponad 40 kupujących m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Arabii Saudyjskiej, Szwajcarii, Szwecji, Syrii i Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W niedzielę w Janowie Podlaskim rozstrzygnięte zostały także czempionaty. Najlepszym koniem pokazu została Evett Magic, której właścicielem jest Tomasz Tarczyński. Siedmiolatka została także czempionką w kategorii klaczy starszych. Natomiast Czempionem Polski wśród ogierów starszych został Złoty Medal, 11-latek ze stadniny w Michałowie.

Czempionat Polski klaczy rocznych zdobyła Wencedora ze stadniny w Janowie Podlaskim, wśród ogierów rocznych najlepszy był Poker Face KL ze stadniny Klikowa Arabians, klaczy młodszych – 2-letnia Abellia z Janowa Podl., ogierów młodszych – 3-letni El Draco z prywatnej hodowli Czesława Gołaszewskiego.

Nagrodę dodatkową Best in Show Pure Polish, która przyznawana jest koniom spełniającym wymagania czystości polskiego pochodzenia w rodowodzie otrzymała 4-letnia klacz Echo Anastazja ze stadniny Chrcynno-Pałac. Fundatorem nagrody jest Polski Związek Hodowców Koni Arabskich.

45. Narodowy Pokaz Koni Czystej Krwi Arabskiej rozpoczął się w piątek. Najwyżej ocenionym arabom w niedzielę zostały przyznane tytuły czempionów, nagrody dodatkowe oraz nagroda dla najlepszego konia pokazów. W poniedziałek zaplanowano natomiast Letnią Aukcję Koni Arabskich Summer Sale, podczas której będą zaprezentowane 23 konie.

Na pokazy zgłoszono 117 koni, a na aukcje – 47, w tym 12 koni należy do prywatnych właścicieli.

Jak podali organizatorzy, podczas ubiegłorocznych aukcji sprzedano łącznie 24 konie. Jak podali organizatorzy, ostateczny wynik ubiegłorocznych aukcji Pride of Poland i Summer Sale - w oparciu o zaksięgowane wpłaty prowizji wynikającej z regulaminu – wyniósł 4,3 mln zł.

Autor: Piotr Nowak