Obraz z 1932 roku przedstawia jedną z muz hiszpańskiego artysty, francuską malarkę Marie-Therese Walter, Sotheby's oszacował go na ponad 120 milionów dolarów.

Obraz ten należał do zmarłej w tym roku w wieku 102 lat Emily Fisher Landau, której kolekcja Jaspera Johnsa, Willema de Kooninga, Marka Rothko i Andy'ego Warhola jest wystawiona na aukcję podczas dwóch specjalnych wieczorów w środę i czwartek w siedzibie Sotheby's w Nowym Jorku. Dom aukcyjny liczy, że uzyska za nią ponad 400 milionów dolarów.

Inny Picasso z 1932 roku został sprzedany w 2010 roku przez dom aukcyjny Christie's za 106 milionów dolarów.

Środowa sprzedaż jest drugą w historii najdroższą sprzedażą dzieł Picassa, artysta ma obecnie na koncie co najmniej sześć obrazów o wartości sprzedaży przekraczającej 100 milionów dolarów.

Reklama

Jego absolutnym rekordem jest obraz „Kobiety z Algieru (wersja „O”)” za 179,4 miliona dolarów: ten olej na płótnie namalowany w 1955 roku jest najdroższym współczesnym dziełem, jakie kiedykolwiek sprzedano na aukcji, podkreśla AFP.

W międzynarodowym kontekście wojen na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie oraz inflacji rynek sztuki w dalszym ciągu wykazuje doskonałą kondycję: oczekuje się, że rozpoczęty we wtorek w Nowym Jorku sezon jesienny przyniesie głównym domom aukcyjnym Sotheby's i Christie's miliardowe zyski, wskazuje AFP. (PAP)