Jak powiedział, na realizację tej pomocy zaplanowano środki w wysokości 2,1 mld zł. Dodał, że zasady tych dopłat zostały wynegocjowane w Jasionce, ale cała procedura pozyskania tych środków trwała, gdyż środki na ten cel nie były zaplanowane w budżecie. "Ale dziś jest decyzja ostatacznie, były przyjęte przesunięcia przez komisję Finansów Publicznych Sejmu " - powiedział szef resortu rolnictwa na konferencji prasowej.

Minister poinformował, że zaplanowany na ten rok limit akcji 2 proc. kredytów płynnościowych zostanie podwyższony o 2,5 mld zł tj. do 5,4 mld zł. Siekierski przypomniał, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa finalizuje ponadto wypłatę pomocy dla producentów kukurydzy. Do 22 maja pomoc otrzymało prawie 168 tysięcy producentów kukurydzy na kwotę blisko 711 mln zł.

ARiMR również wypłaca rolnikom pomoc, którzy ponieśli straty w wyniku wystąpienie w ub.r. klęsk żywiołowych, w tym suszy. Pomoc, na kwotę blisko 700 mln zł, otrzymało już ponad 90 tys. producentów rolnych. Łącznie na realizację wszystkich form pomocy finansowanych z Planu Finansowego ARiMR w bieżącym roku zaplanowano ponad 5,4 mld zł, w tym: 2,1 mld zł na zboża, 720 mln zł na kukurydzę, 850 mln zł na suszę i inne niekorzystne zjawiska atmosferyczne z 2023 r. oraz 693 mln zł na dopłaty do kredytów płynnościowych dla rolników i 180 mln zł na dopłaty do kredytów skupowych - wyliczał Siekierski.

Reklama

Autorzy: Anna Wysoczańska, Piotr Grzegorczyk