ZUS przypomina, że wnioski o świadczenie z programu "Dobry start" można składać do 30 listopada.

"Obsługa programu przebiega sprawnie. Od początku lipca wpłynęło 3,1 mln wniosków o wyprawkę szkolną, co objęło 4,4 mln dzieci" – powiedziała PAP prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

"Dobry start". Komu przysługuje świadczenie?

Reklama

Szefowa ZUS dodała, że "do tej pory Zakład wypłacił łącznie ponad 1,2 mld zł dla 4 mln dzieci. Na bieżąco przygotowywane są kolejne wypłaty".

Pieniądze z programu "Dobry start" przysługują wszystkim uczniom w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością do 24 lat.

Wsparcie jest niezależne od wysokości dochodów rodziców. 300 plus nie obejmuje jednak dzieci uczęszczających do żłobków, przedszkoli i zerówek, a także studentów, nawet jeśli mieszczą się w uprawniającym do świadczenia przedziale wiekowym.

"Dobry start". Jak otrzymać pieniądze? Gdzie wysłać wniosek?

Aby otrzymać środki z programu "Dobry start", rodzice lub opiekunowie dziecka muszą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Mogą to zrobić na kilka sposobów, lecz przekazanie dokumentów musi odbyć się wyłącznie elektronicznie poprzez aplikację mobilną mZUS, Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia i bankowość elektroniczną.

Osoby, które złożą wniosek do końca sierpnia, otrzymają przelew 300 zł najpóźniej 30 września. Jeżeli wniosek zostanie złożony w kolejnych miesiącach, czyli we wrześniu, październiku lub w listopadzie, to wypłata nastąpi w terminie dwóch miesięcy.(PAP)

Autorka: Iga Leszczyńska