800 plus - od 1 lutego rusza nabór wniosków

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski przypomniał, że świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów.

"Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 r., trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną" - powiedział Żebrowski. Wskazał, że ZUS zacznie przyjmowanie wniosków od 1 lutego.

Reklama

Przypomniał, że od 1 stycznia 2024 r. kwota świadczenia wychowawczego zostaje podniesiona z 500 zł do 800 zł. Kwota ta zmieni się automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać dodatkowego wniosku. Świadczenie w nowej wysokości jest wypłacane od stycznia 2024 r.

800 plus - jak złożyć wniosek?

Zapewnił, że ZUS jest gotowy do akcji przyjmowania wniosków, które będzie można złożyć na kilka sposobów.

"Pierwszym jest skorzystanie z bezpłatnej aplikacji mZUS. Można jej używać na urządzeniach mobilnych - telefonach komórkowych i tabletach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Należy ją pobrać ze sklepów Google Play oraz App Store. Aplikacja mZUS zawiera funkcje, które przyspieszają wypełnienie wniosku" - wskazał rzecznik ZUS.

Dodał, że funkcje aplikacji mZUS znacznie przyspieszają wypełnienie wniosku, który można wysłać szybko i wygodnie przez tablet lub telefon. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia oraz bankowości elektronicznej banków.

800 plus - kto może otrzymać świadczenie?

Jeżeli rodzic nie wypełni prawidłowo wniosku, ZUS poprosi o poprawienie elektronicznego dokumentu w ciągu 14 dni. Wiadomość o tym, że należy poprawić lub uzupełnić wniosek otrzymamy też na adres mailowy oraz numer telefonu, który podany jest we wniosku.

Od 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze przyjmuje i wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów rodziny.