Oferta Pepco Group na warszawskiej giełdzie znalazła się w pierwszej dziesiątce największych europejskich debiutów w II kw. 2021 r.

"Zainteresowanie debiutem giełdowym wśród spółek i inwestorów osiągnęło poziom niespotykany od kilkunastu lat. Widać to nie tylko w realizowanych z powodzeniem transakcjach, ale i zapowiedziach kolejnych IPO - lista potencjalnych kandydatów nieprzerwanie rośnie na wszystkich większych rynkach w Europie, w tym również w Polsce. Z drugiej strony, duża liczba przygotowywanych i zapowiadanych debiutów spowodowała większy poziom selektywności i wrażliwości cenowej wśród inwestorów" - powiedział partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC Bartosz Margol, cytowany w komunikacie.

Wśród 5 debiutów na rynku głównym w Warszawie największym IPO w tym półroczu okazała się oferta Pepco Group o wartości 3,2 mld zł (a uwzględniając opcję dodatkowego przydziału akcji - 3,7 mld zł), która uplasowała się w czołówce pierwotnych ofert publicznych w pierwszym półroczu 2021 r. w Europie.

Reklama

Na alternatywnym rynku NewConnect w minionym kwartale było natomiast 14 debiutów. Mimo iż największą popularnością na NewConnect niezmiennie cieszą się spółki sektora technologii, przede wszystkim gamingowe, to największe IPO na NewConnect (o wartości 9,2 mln zł) odnotowała spółka Stilo Energy z branży odnawialnych źródeł energii, podkreślono.

"Obecnie największe szanse na uruchomienie i zamknięcie z sukcesem IPO mają spółki, które przystępują do tego procesu dobrze przygotowane i gotowe na szybką realizację transakcji - z uporządkowaną strukturą, informacjami finansowymi i procesami wewnętrznymi, oraz mogące się pochwalić unikatowym przekazem inwestycyjnym (equity story). Zarówno w Warszawie, jak i na pozostałych rynkach w Europie, harmonogram (pipeline) transakcji wciąż wygląda bardzo solidnie, a dynamika debiutów ma dużą szansę kontynuacji w drugiej połowie 2021 roku" - dodał Margol.

Zgodnie z danymi uzyskanymi przez PwC, w I połowie 2021 r. łączna wartość IPO w Europie wyniosła 44,6 mld euro, co oznacza wzrost o 39,2 mld euro, w porównaniu z rokiem ubiegłym. Odnotowano 223 debiuty (wobec 31 w I półroczu 2020 r.).

W okresie od kwietnia do czerwca 2021 r. miało miejsce 137 debiutów giełdowych o łącznej wartości 21,9 mld euro, przy czym jedynie 2 oferty przekroczyły próg 1 mld euro (tzw. megaoferty). Największym rynkiem pod względem wartości IPO w II kw. 2021 r. została niemiecka Deutsche Börse z wartością przeprowadzonych ofert na poziomie 4,4 mld euro. Zaraz za nią za uplasował się Euronext Amsterdam (3,5 mld euro), a na miejscu kolejnym London Stock Exchange (3,1 mld euro).