Do kiedy można robić świąteczne zakupy? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o godzinach otwarcia sklepów.

Ostatnie zakupy przed świętami

W sobotę 23 grudnia, na dzień przed Wigilią, liczne sklepy w Polsce będą otwarte wyjątkowo dłużej, do późnych godzin wieczornych, aby umożliwić dokonanie ostatnich zakupów świątecznych. Sieci sklepów, takie jak np. Auchan, Lidl,Biedronka czy Dino ogłosiły przedłużone godziny pracy swoich wybranych placówek w piątek 22 grudnia i sobotę 23 grudnia. Jest to idealna okazja, aby wykonać ostatnie świąteczne zakupy.

Reklama

W wigilię sklepy będą zamknięte

Warto pamiętać, że w Polsce obowiązuje zakaz handlu w niedziele. W tym roku wyjątkami od tej reguły były m.in. ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem. Zakaz ten nie obejmuje niektórych rodzajów działalności, takich jak stacje paliw, cukiernie, lodziarnie, kwiaciarnie czy kawiarnie.

W 2023 roku wigilia świąt Bożego Narodzenia, czyli 24 grudnia, wypada w niedzielę i nie będzie dniem handlowym. Jednakże niektóre mniejsze placówki, takie jak sieć sklepów Żabka, mogą być otwarte - warto jednak sprawdzić indywidualnie godziny otwarcia pobliskich placówek.

Czy sklepy będą otwarte w Święta i Nowy Rok?

W dniach świątecznych 25 i 26 grudnia oraz w Sylwestra i Nowy Rok większość sklepów będzie zamknięta. Warto zatem zaplanować zakupy z wyprzedzeniem i nie zostawiać ich na ostatnią chwilę.

Podsumowanie

Zakupy świąteczne w 2023 roku wymagają zaplanowania, jednak istnieje wiele możliwości dokonania zakupów tuż przed świętami. Pamiętaj więc, aby sprawdzić godziny otwarcia konkretnych sklepów i dostosuj plany zakupów do obowiązujących przepisów.