Nowe wytyczne w programie Czyste Powietrze mogą wpłynąć na decyzje jego beneficjentów, którzy będą musieli dostosować się do bardziej rygorystycznych wymogów.

Program Czyste Powietrze: Od 1 stycznia 2025 nowy wymóg

Jedną z kluczowych zmian, które wejdą w życie od 2025 roku, jest obowiązek przeprowadzenia termomodernizacji domu dla wszystkich beneficjentów programu Czyste Powietrze. Informację tę przekazał wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), Robert Gajda. Termomodernizacja ma na celu poprawę izolacji budynków, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do obniżenia kosztów ogrzewania i zmniejszenia emisji zanieczyszczeń.

Reklama

Program Czyste Powietrze: Zmiany na liście ZUM

Od 14 czerwca 2024 roku dotacje w ramach programu można uzyskać tylko na zakup pomp ciepła oraz kotłów gazowych znajdujących się na liście zielonych urządzeń i materiałów (ZUM). Od 2025 roku lista ta zostanie ograniczona wyłącznie do pomp ciepła, których parametry techniczne zostały potwierdzone badaniami przeprowadzonymi w akredytowanych laboratoriach na terenie Unii Europejskiej lub krajów należących do Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).

Przy zakupie urządzeń z listy ZUM konieczne jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Audyt ten pozwala na dokładne określenie zapotrzebowania energetycznego budynku oraz dobór odpowiednich technologii grzewczych, co zwiększa efektywność termomodernizacji.