Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 1,07 proc. i wyniósł 31.909,64 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,45 proc. i wyniósł 3.861,59 pkt. Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,76 proc. i zamknął sesję na poziomie 11.138,89 pkt. Inwestorzy niepokoją się o amerykańskie banki.

Największy upadek amerykańskiego banku od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku

Reklama

W piątek Federalna Agencja Ubezpieczeń Depozytów (FDIC) poinformowała o zamknięciu przez nadzór banku Silicon Valley Bank (SVB), pożyczkodawcy dla startupów technologicznych. Podała też, że ubezpieczeni deponenci będą mieć dostęp do swoich depozytów nie później niż w poniedziałek rano. W tym czasie zostaną także ponownie otwarte oddziały banku. Standardowe ubezpieczenie FDIC obejmuje do 250 tys. USD na deponenta.

To największy upadek amerykańskiego banku od czasu kryzysu finansowego w 2008 roku.

Jak podano w komunikacie FDIC, na koniec grudnia 2022 roku bank miał 209 mld USD aktywów. Depozyty wynosiły ponad 175 mld USD.

Wcześniej w piątek handel akcjami SVB został wstrzymany. W czwartek akcje potaniały 60 proc. po informacjach, że z powodu odpływu depozytów spółka została zmuszona do sprzedaży części aktywów i planowała pozyskać kapitał.

"To duży upadek amerykańskiego banku, największy od 2008 roku. To na pewno wystraszy rynek" - powiedziała Sylvia Jablonski, prezes Defiance ETFs.

Obawy o płynność w sektorze bankowym są coraz silniejsze

Mocną przeceną objęte były w piątek akcje innych, regionalnych banków np. First Republic, PacWest i Signature Bank.

Traciły też m.in. Goldman Sachs (spadek o ponad 4 proc.) i Bank of America (spadek o 1 proc.).

Na rynkach nasiliły się rekomendacje do wycofywania przez managerów portfeli swoich funduszy, a obawy o płynność w sektorze bankowym są coraz silniejsze.

„Myślę, że to panika rynkowa, która dotyczy tylko poszczególnych firm” - powiedział Patrick Spencer, wiceprezes ds. akcji w RW Baird, dodając, że był to kolejny znak tego jak rynki są kształtowane przez wzrost kosztów finansowania zewnętrznego i koniec ery taniego pieniądza.

„Podejrzewam, że problemy SVB nie mają charakteru systemowego. W przypadku większości banków poprawa marży odsetkowej z powodu rosnących stóp równoważy straty w ich długoterminowych portfelach inwestycyjnych” – powiedziała Marija Veitmane, starsza strateg ds. wielu aktywów w State Street Global Markets.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,6 proc.

Kurs Oracle spadł w piątek 3,2 proc. Kwartalne przychody spółki IT nie spełniły oczekiwań analityków.

Akcje detalisty obuwia Allbirds spadły 47 proc. po tym, jak firma po raz pierwszy w swojej historii nie odnotowała kwartalnego wzrostu sprzedaży rok do roku.

Liczba nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych wzrosła w lutym o 311 tys. wobec oczekiwanej zwyżki o 225 tys. i wzrostu o 504 tys. miesiąc wcześniej, po korekcie z 517 tys.

Stopa bezrobocia w USA wyniosła 3,6 proc., oczekiwano 3,4 proc. wobec 3,4 proc. miesiąc wcześniej. Wynagrodzenia godzinowe wzrosły o 4,6 proc. rdr, a mdm o 0,2 proc. vs. konsensus 4,7 proc. i 0,3 proc.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na kwiecień są wyceniane po 76,6 USD za baryłkę, po wzroście o 1,1 proc., a majowe futures na Brent zwyżkują o 1,3 proc. do 82,7 USD/b.