Indeks WIG zakończył kwiecień wzrostem o 7,4 proc., a rynek ciągnęły w górę przede wszystkim największe spółki. WIG20 wzrósł w kwietniu o 9,4 proc., podczas gdy mWIG40, reprezentujący grupę firm z reguły o rząd wielkości mniejszych, zyskał 2,3 proc. sWIG80, odzwierciedlający zmiany kursów jeszcze mniejszych pod względem kapitalizacji spółek, poszedł w górę w kwietniu o 4,4 proc.

– Poprawiło się saldo napływu środków do krajowych funduszy inwestycyjnych, a w konsekwencji automatycznego zapisu do pracowniczych planów kapitałowych. Więcej pieniędzy na zakup akcji miały także fundusze zarządzające kapitałem w tym programie. Jednak wyraźna przewaga WIG20 nad innymi indeksami wskazuje, że za wzrostem kursów stał napływ kapitału zagranicznego na GPW – ocenia Konrad Ryczko, analityk DM BOŚ.

Odwrócenie tendencji

W pierwszych miesiącach 2023 r. najlepiej z głównych warszawskich indeksów radził sobie sWIG80. Według niektórych uczestników krajowego rynku za wzrosty kursów w tej grupie spółek odpowiadają zakupy ze strony rosnących w siłę funduszy PPK. Tak uważa np. Sebastian Buczek, prezes i główny udziałowiec Quercus TFI.

Reklama

CAŁY TEKST W CZWARTKOWYM WYDANIU DGP I NA E-DGP