Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,18 proc. i wyniósł 36.115,57 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,8 proc. i wyniósł 4.585,60 pkt.

Nasdaq Composite zyskał 1,37 proc. i zamknął sesję na poziomie 14.339,99 pkt.

Inwestorzy oczekują na piątkowe dane z rynku pracy USA za listopad, które zostaną opublikowane o 14.30 czasu polskiego. Analitycy przewidują, że w listopadzie w USA powstało 185 tys. nowych miejsc pracy.

Reklama

"Jutrzejsze dane o zatrudnieniu w USA i posiedzenia największych banków centralnych w przyszłym tygodniu mogą pokazać rynkowi czy nie zanadto dał się ponieść w kwestii wielkości obniżek stóp procentowych, które są obecnie wyceniane na 2024 r.” – powiedział w notatce Russ Mould, dyrektor inwestycyjny w AJ Bell.

"Wygląda na to, że rynki amerykańskie również zaczęły tracić energię po wielkim listopadowym rajdzie, ponieważ inwestorzy oceniają odporność amerykańskiej gospodarki” – powiedział Michael Hewson, główny analityk w CMC Markets w Londynie.

W czwartek rynki analizowały tygodniowe dane nt. liczby nowych bezrobotnych w USA.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wyniosła 220 tys. - poinformował Departament Pracy USA w komunikacie. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 220 tys. wobec 219 tys. poprzednio, po korekcie z 218 tys.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła zaś 1,861 mln w tygodniu, który skończył się 25 listopada - podał resort pracy USA.

Analitycy oczekiwali 1,91 mln wobec notowanych poprzednio 1,925 mln, po korekcie z 1,927 mln.

Firma Advanced Micro Devices zwyżkował o 10 proc. po tym, jak producent chipów oszacował, że w tym roku rynek procesorów ze sztuczną inteligencją dla jego centrów danych będzie wart 45 mld USD.

Internetowy sprzedawca artykułów dla zwierząt domowych Chewy spadł o 1 proc. po tym, jak firma opublikowała słabszą od oczekiwań prognozę sprzedaży netto w czwartym kwartale.

Akcje firmy Verint Systems, zajmującej się obsługą klientów, wzrosły o 19 proc. w związku z lepszymi od oczekiwań wynikami finansowymi w trzecim kwartale.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na styczeń są wyceniane po 69,66 USD za baryłkę, po wzroście o 0,4 proc., a lutowe futures na Brent rosną o 0,17 proc. do 74,42 USD/b.

kkr/ kb/