Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na IV kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 68,14 USD, wyżej o 0,78 proc., po stracie 12 proc. w trakcie 3 poprzednich sesji.

Ropa Brent na ICE w dostawach na V wyceniana jest po 74,36 USD za baryłkę, w górę o 0,90 proc.

Upadek SVB i problemy Credit Suisse

Niedawny upadek amerykańskiego Silicon Valley Bank (SVB) i ostatnie doniesienia o kłopotach szwajcarskiego banku Credit Suisse odbiły się szerokim echem na światowych rynkach.

Reklama

Inwestorzy uważnie śledzą doniesienia dotyczące sytuacji szwajcarskiego banku.

Credit Suisse mocno tracił podczas środowej sesji, gdy jego główny akcjonariusz wykluczył udzielenie dalszej pomocy, podczas gdy koszt ubezpieczenia obligacji przed niewypłacalnością w najbliższym czasie zbliżył się do poziomu, który zazwyczaj sygnalizuje poważne obawy inwestorów.

Credit Suisse zwrócił się do Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) o publiczne zapewnienie o możliwości okazania wsparcia przez SNB – podał w środę dziennik „Financial Times”.

Sam bank podał wkrótce, że pożyczy od SNB 50 mld franków (54 mld USD) i zaoferował odkup długu - do 3 mld franków - denominowanego w USD i euro.

"Stąpamy po cienkim lodzie"

"Wydaje się teraz, że +stąpamy po cienkim lodzie+, a delikatna sytuacja na rynkach próbuje się ustabilizować po niedawnym upadku SVB" - mówi Yeap Jun Rong, strateg rynkowy w IG Asia Pte.

"Na razie brakuje wyraźnych katalizatorów, które mocniej podniosłyby ceny ropy" - dodaje.

Tymczasem w USA rosną zapasy ropy naftowej. Zapasy surowca w ubiegłym tygodniu wzrosły o 1,55 mln baryłek, czyli o 0,32 proc. do 480,06 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny w tym czasie spadły o 2,06 mln baryłek, czyli o 0,87 proc. do 236 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,54 mln baryłek, czyli o 2,08 proc. do 119,72 mln baryłek - podał DoE. (PAP Biznes)