Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na VIII kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 73,37 USD, wyżej o 0,52 proc., po spadku w poniedziałek o 1,2 proc., najmocniejszym od tygodnia.

Ropa Brent na ICE w dostawach na IX wyceniana jest po 78,05 USD za baryłkę, wyżej o 0,46 proc.

Władze Chin zwiększyły wsparcie dla przeżywającego problemy krajowego sektora nieruchomości , a to wzmogło na rynkach spekulacje, że kolejne działania władz w celu wsparcia gospodarki +są w drodze".

Na rynku pojawiły się informacje, że urzędy regulacyjne w Chinach wywierają presję na krajowe instytucje finansowe, aby złagodziły warunki dla firm związanych z rynkiem nieruchomości i negocjowania warunków niespłaconych przez nie kredytów.

Reklama

Inwestorzy oczekują jeszcze bardziej konkretnych działań ze strony władz w Pekinie, aby wesprzeć na razie "letnią" odbudowę w gospodarce po pandemii Covid-19.

Państwowe media w Chinach opublikowały we wtorek dane wskazujące na prawdopodobne dalsze środki stymulujące gospodarkę, jakie zastosują władze w Chinach.

"Oczekiwanie na dalsze środki wsparcia dla gospodarki Chin, a do tego wcześniejsze zapowiedzi Arabii Saudyjskiej i Rosji o zmniejszeniu dostaw ropy w sierpniu, zapewniają rynkom paliw solidne podstawy do zwyżek cen" - wskazuje Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING Groep NV.

"Środowa publikacja CPI w USA też jest kluczowa dla kierunku cen ropy w najbliższym czasie i kształtowania oczekiwań co do dalszej polityki pieniężnej Fed, która ma wpływ na amerykańską gospodarkę i m.in. na popyt na paliwa" - dodaje.

aj/ gor/