W wielu krajach rosyjska agresja wywołała efekt domina, podnosząc ceny i zaostrzając wcześniejsze kryzysy związane z niedoborem żywności. Doszły do tego coraz groźniejsze skutki zmian klimatycznych, a kwestie bezpieczeństwa wody i żywności stały się nieuniknionym problemem w coraz większej liczbie krajów na całym świecie.

Dane z badania Global Consumer Survey przeprowadzonego przez serwis Statista pokazują, że ponad połowa respondentów (54 procent) w Republice Południowej Afryki uważa zaopatrzenie w żywność i wodę jako jedno z największych wyzwań dla ich kraju. Podobnie uważa około 40 procent respondentów w Meksyku i 33 procent w Brazylii.

Bezpieczeństwo żywnościowe i wodne jest również istotną kwestią w Europie. Około jedna na pięć osób wymienia je jako poważny problem w Wielkiej Brytanii, Francji i Hiszpanii. W USA około 27 proc. respondentów stwierdziło, że brak wody i żywności to kluczowe zagrożenie. Podobnie jak wiele innych krajów, zeszłego lata Stany Zjednoczone doświadczyły powszechnych susz.

ikona lupy />
Odsetek respondentów, którzy uważają zaopatrzenie w wodę i żywność jako jedno z największych wyzwań w ich kraju / statista.com
Reklama